Brudzew: Utrudnić życie czy poprawić bezpieczeństwo. Jakie rozwiązanie najlepsze dla Ogrodowej?

Ulica Ogrodowa Brudzew

Mieszkańcy Ogrodowej, jak twierdzą, o zmianie organizacji ruchu na swojej ulic dowiedzieli się przez przypadek. Na dodatek nie zgadzają się z zaproponowanymi przez gminę rozwiązaniami. Dlatego napisali petycję do wójta i postanowili zabrać głos na sesji rady gminy.

Utrudnić życie w słusznej sprawie

-Są zakusy , żeby ludziom utrudnić życie - tymi słowami jeden z mieszkańców ul. Ogrodowej podsumował propozycje nowej organizacji ruchu na skrzyżowaniu ul. Turkowskiej, Ogrodowej i Szkolnej. W ramach inwestycji prowadzonej wspólnie z powiatem tureckim pojawiła się koncepcja, aby ul. Ogrodowa była ulicą dwukierunkową, ale z wjazdem tylko z jednej strony - od ul. Szkolnej. Za przykład podano tu ul. Nową w Turku.

Druga koncepcja to pozostawienie ulicy dwukierunkową z wjazdem z obu stron. W praktyce byłby on niemożliwy i mieszkańcy Ogrodowej musieliby nadkładać drogi, żeby dostać się do swoich domów od strony rynku. W praktyce bowiem zjazd od strony cmentarza będzie niemożliwy.

- Jeśli chodzi o bezpieczeństwo to najlepszym rozwiązaniem jest droga dwukierunkowa, ale z jednym wjazdem - argumentował wójt Krasowski.

Okazuje się jednak, że nie dla każdego, bowiem jeden z mieszkańców ma firmę transportową i nie będzie mógł dojechać ciężarówką na posesję, problem mogą mieć ci mieszkańcy ul. Turkowskiej, którzy wjazdy do swoich posesji mają właśnie od ul. Ogrodowej.

Nic o nas, bez nas
Mieszkańcy skarżą się też, że nikt nie poinformował ich o planowanych zmianach.

- Była jedna wersja projektu i została zmieniona po trzech tygodniach. Ten pierwszy który przedstawił pan starosta był dobry - wjazd od ul. Szkolnej - mówił jeden z nich obecny na czwartkowej sesji.

Wójt Krasowski tłumaczył, że to radny Marek Oblizajek miał otrzymać komplet dokumentów i osobiście poinformować mieszkańców. Jednak to oni pierwsi zdecydowali się zabrać głos w swojej sprawie i pojawili się na obradach, nie kryjąc zniesmaczenia faktem, że o zmianie planów odnośnie organizacji ruchu, która utrudni im codzienne funkcjonowanie, dowiadują się jako ostatni.

Kolejna (nie)oczekiwana zmiana planów
Czy jest wyjście z drogowego impasu? Skrzyżowanie w obecnej formie jest miejscem, w którym dochodzi do wielu kolizji. Trzeba znaleźć rozwiązanie, które z jednej strony będzie dobre dla mieszkańców, a z drugiej - bezpieczne dla użytkowników dróg.

- Jeśli taka jest wola mieszkańców to prosiłbym, żeby Urząd Gminy wycofał tę swoją decyzję. Naniesione będą poprawki, które pozwolą, żeby ruch był usprawniony. Myślę, że jeśli wpłynie takie pismo, to jak najbardziej jesteśmy za tym, żeby zrobić to dla mieszkańców - wyjaśniał obecny na sesji wicestarosta powiatu tureckiego Władysław Karski.

Dodał on również, że wszyscy powinni się cieszyć, że dzięki współpracy powiatu i gminy problem skrzyżowania zostanie wreszcie rozwiązany. Na ręce wójta trafiło też pismo, pod którym podpisali się niemal wszyscy mieszkańcy ul. Ogrodowej, domagając się uwzględnienia ich postulatów, ale przede wszystkim przeprowadzenia konsultacji z nimi w sprawie organizacji ruchu i znalezienia optymalnego rozwiązania. Najlepsze i najbezpieczniejsze - co potwierdził zarówno wójt Krasowski jak i mieszkańcy - byłoby rondo, podobne do tego, które powstało we Władysławowie. Przeciw takiemu rozwiązaniu mogą być głownie względy ekonomiczne.

- Będę rozmawiał ze starostą, ale przede wszystkim musimy znać szacunkowy koszt. Jeśli to będzie 500 tys. zł czy około miliona, to odłożymy sobie to rozwiązanie na późniejszy czas - mówił Cezary Krasowski.

Brudzew: Na czołówkę we mgle
Nowy próg zwalniający na Osiedlu Wyzwolenia

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 11 sierpień 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.