Brudzew: W Chrząblicach tego nie schrzanili, czyli słów kilka o Pierwszym Święcie Chrzanu

Pierwsze Święto Chrzanu

Ma wiele właściwości leczniczych, jest wspaniałym dodatkiem do potraw. Smaczny, przydatny zarówno w kuchni, jak i w życiu codziennym. Chrzan, bo o nim mowa, był głównym bohaterem wydarzenia, które odbyło się 4 października w Chrząblicach w gminie Brudzew. Święto Chrzanu mimo deszczowej pogody przyciągnęło wiele osób, na których czekało wiele atrakcji.

Oficjalne otwarcie uroczystości rozpoczęło się o godzinie 14.00, kiedy to przedstawiona została historia kultywowania lokalnej tradycji związanej z chrzanem. Uczestnicy imprezy dowiedzieli się jakie są walory odżywcze, smakowe oraz lecznicze chrzanu.

Najlepiej wie o tym gość specjalny Święta Chrzanu, który przygotował pokaz kulinarny. Remigiusz Rączka - bo o nim mowa - to znany i lubiany śląski kucharz i restaurator. Gastronomią zajmuje się od lat 90. ubiegłego wieku, co w 2008 roku zaowocowało autorskim programem telewizyjnym. Jego kulinarne umiejętności podziwiać można między innymi w programach TVP3 Katowice "Rączka gotuje” oraz „Zasmakuj z Sienkiewiczem". W Chrząblicach zrobił m.in. sałatkę z buraków i chrzanu oraz mięso w sosie chrzanowym. Potrawy w wykonaniu Remigiusza Rączki skosztowali obecni na wydarzeniu mieszkańcy gminy Brudzew.

To jednak nie koniec chrzanowych atrakcji, bowiem chętni mieli okazję wykazać się siłą, techniką oraz szczęściem podczas konkursu tarcia chrzanu oraz w ramach konkursu na najgrubszy i najbardziej okazały korzeń chrzanu. Najdłuższy zgłoszony egzemplarz miał ponad 1,5 metra długości.

Podczas wydarzenia oficjalnie ogłoszono także wyniku konkursu na opracowanie logo sołectwa Chrząblice w ramach projektu "Chrząblice chrzanu tradycje". Na konkurs wpłynęło 29 prac, a każda z nich zasługiwała na uwagę. Trudny wybór miała komisja konkursowa w składzie Piotr Maciaszek, Grażyna Spławska, Cezary Krasowski oraz Piotr Wotalski.

W kategorii dzieci pierwsze miejsce przyznano Sebastianowi Susło. W drugiej kategorii wiekowej pierwsze miejsce otrzymała Karolina Drzewiecka, drugie Justyna Kulbacka, trzecie miejsce Artur Kałużny. Komisja postanowiła również przyznać wyróżnienia dla Martyny Maciaszek, Ady Kolendy, Piotra Scęcelka i Szymona Woźniaka.

Aby impreza była udana nie mogło zabraknąć muzyki. Specjalnie dla publiczności na scenie wystąpiła Kapela Podwórkowa "Z Kopyta". Muzycy tworzą własne utwory w klimacie biesiady i podwórkowego klimatu, prowadząc koncerty w kabaretowym i wesołym stylu. Właśnie tak było w Chrząblicach, gdzie mieszkańcy gminy Brudzew doskonale bawili się w rytm muzyki.

Organizatorzy przygotowali atrakcje dla najmłodszych, którzy bawili się z animatorami i wspólnie szaleli na dmuchanym placu zabaw. Ten, komu doskwierał głów mógł skosztować Boszczu z chrzanem z Chrząblic oraz pysznych ciast. Warto nadmienić, że Boszcz został uznany za produkt regionalny. Zaproszonym gościom oraz sponsorom, którzy przyczynili się do powodzenia imprezy, wręczono okolicznościowe upominki.

Projekt współfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w ramach programu "Wielkopolska Odnowa Wsi 2013-2020"

fot.Patryk Bajdek / iTurek.net
Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera ponownie ...
Dramatyczny wzrost zachorowań. Czy należy się bać ...

Podobne wpisy

 

Komentarze 2

Gość - Donald w poniedziałek, 05 października 2020 14:51

A w jakim to kraju było, że nie ma koronawirusa?
Niesamowite.
Absolutnie żadnych masek, przylbic, rękawic!
Koronawirus tańczy i śpiewa!

A w jakim to kraju było, że nie ma koronawirusa? :D Niesamowite. Absolutnie żadnych masek, przylbic, rękawic! Koronawirus tańczy i śpiewa! :D:D:D
Gość - Karolina w wtorek, 06 października 2020 23:47

Też pierwsza myśl która mi się nasunęła. Gmina Brudzew wolna od koronawirusa! Cud, prawdziwy cud!

Też pierwsza myśl która mi się nasunęła. Gmina Brudzew wolna od koronawirusa! Cud, prawdziwy cud!
Gość
poniedziałek, 18 października 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.