Brudzew: W podziękowaniu za urodzaj podzielili dożynkowy chleb

Dożynki Gminne w Brudzewie

Rolnicy z gminy Brudzew od wspólnej modlitwy rozpoczęli tegoroczne Święto Plonów. Aby tradycji stało się zadość pomiędzy wszystkich uczestników dożynek podzielono bochen chleba.

Zgodnie z obyczajem obchody Święta Plonów rozpoczęto od mszy świętej, podczas której poświęcono dożynkowe wieńce i tegoroczne zbiory. Bochen chleba wypieczony z tegorocznych ziaren na ręce wójta gminy Brudzew przekazali starostowie dożynek, którzy godnie reprezentowali wszystkich rolników.

W tym roku zaszczyt starostowania przypadł państwu Renacie i Radosławowi Zabłockim z Izabelina, którzy prowadzą ponad 34 hektarowe gospodarstwo rolne i od lat angażują się w życie lokalnej społeczności.

Wspomnieć trzeba, że od zwyczajem stało się, że miejscem gminnych dożynek jest park przy ośrodku kultury „Wozownia” w Brudzewie, jednak każdego roku rolę współorganizatora pełni inne sołectwo. W tym roku było to sołectwo Izabelin.

Przed publicznością zaprezentował się Zespół Ludowy „Brudzewiacy”, a także kapela „Góralska Hora”, która do gminy Brudzew przywiozła nieco podhalańskiego klimatu.

Dożynkową tradycją jest też wybór najpiękniejszego wieńca, który będzie reprezentować całą gminę podczas dożynek powiatowych. Wybór nie był łatwy, ale komisja po naradzie wskazała, że 1 września do Dobrej pojedzie wieniec przygotowany przez sołectwo Izabelin.

Kawęczyn: Bus zderzył się z osobówką na skrzyżowan...
Przykona: To co dzielić potrafisz, mnożyć się będz...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
niedziela, 29 marzec 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.