Brudzew: Wójt Krasowski jednogłośnie z wotum zaufania i absolutorium

Sesja Rady Gminy Brudzew

Ostatni rok jest rokiem pandemii cały świat zderzył się z problemami, z zahamowaniem gospodarki, z obostrzeniami. Trudno było funkcjonować, ale musieliśmy sobie dawać radę -w ten sposób o 2020 roku mówił wójt gminy Brudzew Cezary Krasowski podczas omawiania raportu o stanie gminy. Rada doceniła podejmowane działania i jednogłośnie udzieliła nie tylko wotum zaufania, ale też absolutorium.

Raport o stanie gminy i dyskusja o inwestycjach
Omawiają raport o stanie gminy Cezary Krasowski skupił się na najważniejszych obszarach, takich jak chociażby oświata. Jak wskazywał włodarz, demografia pokazuje, spadek liczby będzie odczuwalny. To z kolei wiązać się będzie ze spadkiem subwencji. Cezary Krasowski podkreślił również, że Urząd Gminy w Brudzewie był jednym z nielicznych, które nie zamknęły się całkowicie w czasie pandemii. Urzędnicy pracowali przez pewien czas w systemie zmianowy, ale mieszkańcy zawsze byli obsługiwani. W czasie pandemii funkcjonowała również biblioteka. Samorząd starał się wychodzić naprzeciw inwestorom, zmieniając chociażby miejscowe plany zagospodarowania. Właśnie o tereny inwestycyjne pytał w dyskusji nad raportem radny Tomasz Kiciński:

- Całe szczęście, że tereny pokopalniane się przekształca. Rozumiem, że inwestor chce oddać jak najszybciej te tereny i zacząć zarabiać, ale jakie są możliwości żeby oprócz inwestora mogli też korzystać z niego mieszkańcy? To jest nasze pięć minut minie. Za chwilę może w nieodległych rejonach będą większe farmy, a chodzi o to, żeby na tych terenach skorzystali też mieszkańcy - pytał radny.

Wójt Cezary Krasowski wyjaśnił, że na wszystko potrzebne są pieniądze.

- Jeśli zostanie uruchomiona nowa perspektywa unijna, będą programy, z których będzie można takie inwestycje finansować to będziemy startować w konkursach. Ale trzeba mieć również wkład własny. Zakupiliśmy tereny od kopalni. Staramy się o kolejne grunty, czy nas będzie stać - trudno powiedzieć. Ja sobie nie wyobrażam inwestycji gminnej, do której gmina musiałaby dopłacać. Koncentrujemy się na projektach, które będą zarabiały na siebie, bo nie jesteśmy na tyle bogatą gminą - wyjaśnił włodarz.

Wiceprzewodniczący rady Piotr Maciaszek pytał natomiast, czy tereny inwestycyjne przynoszą zysk.

- W tej chwili mamy z nawiązką. Te pieniądze, które były wydane na plany zagospodarowania, drogi dojazdowe, to zwróciły nam się w podatkach - odpowiedział Cezary Krasowski. Po dyskusji radni jednogłośnie udzielili wójtowi wotum zaufania.

„Daliśmy radę”
Również jednogłośnie radni poparli finansowe działania prowadzone w gminie, udzielając wójtowi absolutorium. Wcześniej jednak wysłuchano sprawozdania finansowego. Z przedstawionych danych wynika, że dochody gminy zrealizowano w wysokości 104,26 proc. Planu (blisko 37,9 mln zł), natomiast realizacja wydatków sięgnęła 87,75 proc. Planu (33,1 mln zł). Rok 2020 zamknął się nadwyżką budżetową w wysokości 4,7 mln zł. Gmina kończyła ubiegły rok z zadłużeniem na poziomie 750 tys. zł, które w całości zostało spłacone na początku 2021 roku i obecnie samorząd nie posiada żadnego zadłużenia. Wydatki na inwestycje zrealizowano w kwocie blisko 2,6 mln zł. Ze względu na pandemię konieczne było aneksowanie umów na kolejny rok. Tak było chociażby w przypadku samochodu dla OSP Brudzew czy prac przy hydroforni.

- Bardzo dziękuję za udzielenie absolutorium jednogłośnie. Absolutorium jest dla wójta, ale w szerszym rozumieniu dla pracowników urzędu gminy i jednostek organizacyjnych. Bardzo dziękuję. To był rok trudny nie tylko dla nas, ale dla wszystkich jednostek samorządu terytorialnego z całej Polski. Daliśmy radę. Mam nadzieję, że kolejne lata będą łatwiejsze, jeśli chodzi o zagrożenie życia i zdrowia. Dziękuję za współpracę, za możliwość dojścia do kompromisu, za wasze uwagi, bo to mobilizuje do działania - podsumował wójt Cezary Krasowski.


fot.M.JAC

Turek z pasją rysowany, czyli wystawa Zbigniewa Mu...
Wyjątkowa oprawa dla słodkości z firmą Kostrzewa

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
sobota, 27 listopada 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.