Brudzew: Z intencją na Galewskie Wzgórze

Pielgrzymka Turek

Odbywający się 6 sierpnia odpust w Galewie (gmina Brudzew) to dla mieszkańców powiatu tureckiego szczególna data, będąca upamiętnieniem ocalenia z epidemii cholery w XIX wieku. Mimo deszczowej aury wierni po raz kolejny pojawili się na galewskim wzgórzu, aby wspólnie modlić się i dziękować.

Po raz pierwszy oficjalna pielgrzymka z Turku do Galewa wyruszyła w 1852 r. Ta tradycja trwa do dziś. Jak każdego roku także i teraz wierni z całej okolicy wyruszyli na pątniczy szlak, aby wspólnie się modląc uczestniczyć w w Święcie Przemienienia Pańskiego. Po modlitwie i błogosławieństwie pielgrzymi wyruszyli spod parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz św. Barbary w Turku. Na szlak wyruszyli też pątnicy z parafii w Russoccicach Wszyscy wspólnie spotkali się na galewskim wzgórzu, w Sanktuarium Przemienienia Pańskiego, gdzie o godzinie 10.00 rozpoczęła się msza święta. Uroczystą sumę odpustową o godz. 11.30 celebrował ks. abp. Wacław Depo, ordynariusz częstochowski. Tegoroczne uroczystości ku czci Przemienienia Pańskiego były dziękczynieniem za dar nawiedzenia Matki Bożej w znaku ikony jasnogórskiej.

Tradycyjnie już podczas odpustu w Galewie nie brakowało straganów z różnościami i wesołego miasteczka. Kolorowe atrakcje przyciągały szczególnie najmłodszy.

Brudzew: Akcja poboru krwi podczas uroczystości od...
Turkowski przemysł paliwowo-energetyczny – 60 lat ...

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - Max w niedziela, 06 sierpnia 2023 16:14

Poseł Bartosik nie zaszczycił swoja obecnością?Czyżby pogodził się już ,że na jesień klęska wyborcza go czeka?

Poseł Bartosik nie zaszczycił swoja obecnością?Czyżby pogodził się już ,że na jesień klęska wyborcza go czeka?
Gość
wtorek, 05 grudnia 2023

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.