Odbywający się 6 sierpnia odpust w Galewie (gmina Brudzew) to dla mieszkańców powiatu tureckiego szczególna data, będąca upamiętnieniem ocalenia z epidemii cholery w XIX wieku. Mimo deszczowej aury wierni po raz kolejny pojawili się na galewskim wzgórzu, aby wspólnie modlić się i dziękować.
Po raz pierwszy oficjalna pielgrzymka z Turku do Galewa wyruszyła w 1852 r. Ta tradycja trwa do dziś. Jak każdego roku także i teraz wierni z całej okolicy wyruszyli na pątniczy szlak, aby wspólnie się modląc uczestniczyć w w Święcie Przemienienia Pańskiego. Po modlitwie i błogosławieństwie pielgrzymi wyruszyli spod parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz św. Barbary w Turku. Na szlak wyruszyli też pątnicy z parafii w Russoccicach Wszyscy wspólnie spotkali się na galewskim wzgórzu, w Sanktuarium Przemienienia Pańskiego, gdzie o godzinie 10.00 rozpoczęła się msza święta. Uroczystą sumę odpustową o godz. 11.30 celebrował ks. abp. Wacław Depo, ordynariusz częstochowski. Tegoroczne uroczystości ku czci Przemienienia Pańskiego były dziękczynieniem za dar nawiedzenia Matki Bożej w znaku ikony jasnogórskiej.
Tradycyjnie już podczas odpustu w Galewie nie brakowało straganów z różnościami i wesołego miasteczka. Kolorowe atrakcje przyciągały szczególnie najmłodszy.