Brudzew: Zaczarowany Ogród już rośnie w Krwonach. Będą owoce jak za dawnych lat

Zaczarowany Ogród w Krwonach

W Krwonach (gmina Brudzew) rośnie już „Zaczarowany Ogród”, czyli wyjątkowa szkółka drzew owocowych. Znalazły się tam stare odmiany, których smak nieodzownie kojarzy się z czasem dzieciństwa.

-Inicjatywa zrodziła się na przełomie lat 2016-2017. Byliśmy pod wrażeniem projektu realizowanego przez naszych partnerów z czeskiego odpowiednika LGD - MAS OPAVSKO, którzy realizowali podobny projekt. Wiedzieliśmy, że to świetna inicjatywa, która pozwala zachować te stare odmiany drzew owocowych, o których wielu zapomina - wyjaśnia Magdalena Ciołek dyrektor LGD T.U.R.

Celem przedsięwzięcia, które zyskało nazwę „Zaczarowany ogród” jest zachowanie starych odmian drzew owocowych na obszarze działania LGD T.U.R. Pomysłodawcom zależało, aby znów poczuć smak jabłek z naszego dzieciństwa – jaśniepańskich, koszteli, malinówek, gruszy klapsy i innych, które dziś wyparte zostały przez nowe – może mniej odporne, ale dające „szybsze plony” odmiany. Dzięki współpracy z gminami członkowskimi otrzymano adresy gospodarstwo, z których pobrano tzw. zrazy. Wsparciem byli też pracownicy poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. Nieoceniona była pomoc Roberta Wieczorka, wykładowcy UP w Poznaniu ale też właściciela ogromnej szkółki drzew owocowych i róż. Przez okres dwóch lat czuwał on nad przedsięwzięciem i wspierał przy prowadzeniu szkółki.

W Krwonach posadzono 150 starych odmian drzewek owocowych. To dopiero początek, bo niebawem dołączą do nich krzewy - agrest, porzeczki czy dereń. Do tego wszystkiego w Zaczarowanym Ogrodzie pojawią się również ule. Całość stanie się społecznym ogrodem, który przy wsparciu wolontariuszy dawać będzie owoce z korzyścią dla wszystkich. Co ważne - będzie to miejsce naturalne, uprawiane bez chemii, za to przy współpracy lokalnej firmy ProBiotics z Bratuszyna.

Zadanie własne LGD T.U.R. zostało sfinansowane ze środków pozyskanych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.


OTOP: Karmniki DIY
Pożyczka dla bezrobotnych - dla kogo chwilówka bez...

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - EDZIO w sobota, 28 listopada 2020 19:31

Ładnie pięknie coś się dzieje a nie budynek by niszczał , za symboliczne 50 zł można wynająć i nikt nie podskoczy obcym można a swoim przedsiębiorcą podnieść podatki brawo PANIE WÓJCIE jest pan wspaniały

Ładnie pięknie coś się dzieje a nie budynek by niszczał , za symboliczne 50 zł można wynająć i nikt nie podskoczy obcym można a swoim przedsiębiorcą podnieść podatki brawo PANIE WÓJCIE jest pan wspaniały
Gość
wtorek, 16 sierpnia 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.