Brudzew: Zbiorniki i budżety mogą wyschnąć po likwidacji Kopalni Adamów

Sesja Rady Gminy Brudzew

Bez dodatkowego zasilania zbiorniki, które powstały podczas działalności kopalni mogą wyschnąć - o tym poinformował radnych wójt gminy Brudzew Cezary Krasowski. Pytań o to, jak samorząd poradzi sobie po likwidacji KWB Adamów było jednak więcej.

Radny Mateusz Kaszyński zapytał o plany, które ZE PAK chce realizować na terenie gminy Brudzew, m.in. te związane z rekultywacją obszarów pogórniczych i opłaty, które kopalnia wnosi do samorządowego budżetu. Sprawy te były poruszane także podczas spotkania wójtów kopalnianych gmin z przedstawicielami Zespołu Elektrowni Pątnów Adamów Konin.

- Przedstawiono nam informację że zakład zostanie zlikwidowany, zostanie wyprzedawany majątek. Tyle, ile sprzedadzą, tyle beda płacić zobowiązań do gmin. Na ile to starczy - nie wiem, bo nie znam wartości kopalni - poinformował rannych wójt Cezary Krasowski.

Równolegle trwają działania zmierzające do budowy farmy fotowoltaicznej. Przetarg na realizację inwestycji ma zostać rozstrzygnięty na początku września, a moc instalacji to nie 70 - jak wcześniej zapowiadano, a 90 MW.

Podczas sesji pojawiło się również pytanie o przyszłość kopalnianych zbiorników. Zdaniem radnego Tomasza Kicińskiego nie należy skupiać się jedynie na fotowoltaice, ale rozważyć również możliwość utrzymania rekreacyjnej funkcji powstałego akwenu. Wójt Krasowski poinformował o rozmowach prowadzonych z Wodami Polskimi na temat przejęcia pokopalnianych zbiorników.

- Rozmawiałem z dyrektorami czy jest taka możliwość. W tej chwili woda pompowana jest z odwodnienia kopalni. W momencie kiedy kopalnia przestanie pompować odwodnienie, to te zbiorniki zostaną napełnione, a bez dodatkowego zasilania zbiorniki mogą wyschnąć - mówił Cezary Krasowski, wspominając o powstałej blisko dekadę temu koncepcji zasilania pokopalnianych akwenów ze zbiornika Jeziorsko.

To wymagałoby jednak wykonania przekopu i jest rozwiązaniem kosztownym. Przyszłość pokopalnianych samorządów pod kątem finansowym wciąż pozostaje pod znakiem zapytania. Węgiel zastąpić mają odnawialne źródła energii, ale trzeba będzie jeszcze znaleźć sposób na uzupełnienie stanu samorządowej kasy po tym, jak zlikwidowany zostanie zakład regularnie płacący podatki do gminnych budżetów.


Brudzew: W nocy alkoholu już nie sprzedadzą
Wodociąg i kanalizacja w modernizacji

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - misiu w czwartek, 27 sierpień 2020 12:27

gdzie szmaty na twarzy , przeciez klamiecie ze wielki wirus szaleje i sie nie zakrywaja ? no jak to ?

gdzie szmaty na twarzy , przeciez klamiecie ze wielki wirus szaleje i sie nie zakrywaja ? no jak to ?
Gość
sobota, 16 styczeń 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.