Brudzew: Żłobek – ale czyj…?

Sesja Rady Gminy Brudzew

Tematem przewodnim XII sesji Rady Gminy Brudzew była sprawa udzielenie wójtowi wotum zaufania oraz absolutorium. Radni pochylili się jednak również nad sprawą, która dla każdego kto mam małe dzieci lub planuje je mieć jest bardzo istotna.

W porządku obrad wtorkowej (25 czerwca) sesji samorządowców z Brudzewa znalazła się uchwała dotycząca ustalenia wysokości opłaty za wpis do rejestru żłobków i klubów dziecięcych. Jest to jedna z tzw. uchwał technicznych, która w pewnych okolicznościach musi zostać podjęta. W gminie Brudzew do tej pory nie funkcjonował żaden żłobek ani klub dziecięcy.

Swoje wątpliwości w niniejszym temacie wyraził radny Piotr Maciaszek, który dopytywał czy gmina nie mogłaby prowadzić swojego żłobka. Na pytanie odpowiedział Cezary Krasowski, który stwierdził, że „taniej jest dofinansować prywatny żłobek”. Radny z Chrząblic zwrócił jednak uwagę, że nawet w samym Brudzewie są miejsca, które można by wykorzystać na taką placówkę – wskazywał tutaj na budynek po byłym gimnazjum.

Inny z radnych dopytywał w jaki sposób gmina może pomóc powstającemu żłobkowi.

- Gmina nie ma żadnych obowiązków związanych z prywatnym żłobkiem, ale może udzielać dotacji do jednego miejsca w takiej placówce. Na razie żłobek dopiero powstaje. Jeśli środki pozwolą, to gmina jak najbardziej takiej dotacji udzieli– powiedział wójt Krasowski.

Otwarcie gminnego żłobka wiąże się z koniecznością poniesienia ogromnych kosztów z budżetu wynikających z konieczności dostosowania pomieszczeń, zatrudnienia personelu, itd., a także z ponoszeniem odpowiedzialności za dzieci pozostawione tam pod opieką. Gmina Brudzew już teraz na oświatę przeznacza nie bagatelną kwotę ponad 11 mln złotych rocznie.

Radni ustalili wpisowe do rejestru żłobków na kwotę 100 zł.

Ryszard Bartosik wiceprzewodniczącym sejmowej komi...
Henryk Kacprzak bez wsparcia Towarzystwa Samorządo...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
czwartek, 26 maja 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.