Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

"Budżet dla człowieka", czyli rada powiatu zdecydowała o finansach na 2019 rok

Rada Powiatu Tureckiego

Służba zdrowia, oświata i infrastruktura drogowa - takie są główne obszary, wokół których skupiają się najważniejsze zadania związane z powiatowymi wydatkami. Podczas czwartkowej sesji radni zdecydowali o planach finansowych na najbliższy rok.

Po wprowadzeniu autopoprawek dochody ustalono na poziomie 89 516 912, 52 zł, w tym bieżące w kwocie 84 454 587,52 zł i majątkowe w wysokości 5 062 235 zł. Wydatki budżetu to natomiast 87 656 912,52 zł (bieżące - 80 471 195, 72 zł oraz majątkowe - 7 185 716, 90 zł). Nadwyżka budżetowa przeznaczona zostanie na spłatę zobowiązań z tytułów zaciągniętych kredytów i pożyczek. O projekcie budżetu pozytywnie wyraziła się Regionalna Izba Obrachunkowa.
 
- Już wcześniej pani skarbnik przedstawiła opinię Komisji Orzekającej Regionalnej Izby Obrachunkowej na lata 2019-2024, tak samo, jak budżet na rok 2019. Zostały one przyjęte pozytywnie. To już jest najlepsza rekomendacja jaką możemy usłyszeć - mówił starosta Dariusz Kałużny.

Jedne z najpoważniejszych wydatków czekają powiat w sferze oświatowej. Do funkcjonowania placówek oświatowych, dla których to starostwo powiatowe jest organem prowadzącym dołożyć trzeba będzie blisko cztery miliony złotych. W sferze infrastruktury drogowej zaplanowano m.in. inwestycje w ul. Zdrojki Lewe - na przyszły rok zabezpieczono na ten cel 900 tys. zł. Oprócz tego do budżetu wpisano także przebudowę ulic powiatowych Dobrska i Uniejowska oraz dróg Dobra -Kolonia Piekary, Kaczki Średnie - Przykona, Kowale pańskie - Głuchów w miejscowości Głuchów, przebudowę drogi w Grąbkowie, ul. Turkowskiej w Brudzewie, przebudowę Grzymiszew - Piętno - Malanów, budowę chodnika wraz z odwodnieniem przy drodze powiatowej Koło - Brudzew- Brudzyń w miejscowości Brudzew. Modernizacji drogi doczekają się także mieszkańcy Dziewiątki w gminie Kawęczyn. 59 tys. przeznaczono na przebudowę drogi Genowefa - Władysławów - Turek, która na celu ma mieć poprawę bezpieczeństwa pieszych.

W realizacji ambitnych planów inwestycyjnych ma pomóc Fundusz Dróg Samorządowych.

- Fundusz Dróg Samorządowych proponuje że na jednorazowy projekt można uzyskać do 30 mln zł. To olbrzymi skok i olbrzymie pieniądze więc można mówić o dużych projektach na terenie powiatu tureckiego. Nie ukrywam, że na to bardzo liczę - mówił starosta Kałużny.

Nie da się ukryć, że kolejną sferą, która wymaga dużych nakładów inwestycyjnych jest ochrona zdrowia. Na zadania związane z funkcjonowaniem SP ZOZ zapisano kwotę 2 849 860 zł. To dofinansowanie modernizacji oddziału wewnętrznego oraz adaptacja III piętra na Oddział Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu z Pododdziałem Rehabilitacji. Na zadania i zakupy inwestycyjne powiat przeznaczy w przyszłym roku 2 943 415,80 zł. W dalekosiężnych planach jest także remont oddziału ginekologicznego, ale tutaj najpierw trzeba wysupłać środki na dokumentację. Mowa tu o kwocie rzędu 100 000 zł.

Za przyjęciem budżetu w zaproponowanym kształcie opowiedziało się 16 radnych, troje wstrzymało się od głosu. Starosta Dariusz Kałużny podziękował radzie za kredyt zaufania i działania podjęte na rzecz mieszkańców powiatu tureckiego. Słowa podziękowań trafiły też do pani skarbnik Teresy Borkowskiej.

Budżetowe rozważania w powiecie. O Zdrojkach Lewyc...
Szpital w Turku z nowym dyrektorem? Rozmowy trwają

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
czwartek, 13 czerwca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.