Budżetowe rozważania w powiecie. O Zdrojkach Lewych, szpitalu i współpracy z miastem

Dariusz Kałużny i Mariusz Seńko

Przyjęcie budżetu powiatu tureckiego na 2019 rok było bez wątpienia najważniejszym punktem czwartkowej sesji rady powiatu tureckiego. Nie dziwi zatem, że wokół tego punktu wywiązała się długa dyskusja na linii starosta Dariusz Kałużny - były starosta, a obecny radny, Mariusz Seńko.

Jako pierwszy głos w sprawie przyszłorocznego planu dochodów i wydatków zabrał starosta Dariusz Kałużny.
 
-Budżet na 2019 rok zakłada realizację wielu przedsięwzięć, które na pierwszym miejscu stawiają człowieka. To jest zabezpieczenie, poprawa komfortu i codzienne życie. Budżet jest rozwojowy. Uwzględnia potrzeby mieszkańców powiatu tureckiego - mówił.

Starosta wspomniał, że na początku przyszłego roku radni powinni znać kryteria i warunki na jakich będzie można składać wnioski, aby uzyskać dotację na modernizacje, remonty, budowę dróg lokalnych z Funduszy Dróg Samorządowych. Starosta zapowiedział również, że na początku roku zamierza ponownie pisać wnioski o dotacje rządowe dla szpitala w Turku. Głos w spawie budżetu zabrał także były starosta Mariusz Seńko.
 
- Cieszę się bardzo z opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej ponieważ ona dotyczy projektu który wspólnie z panem starostą przygotowywaliśmy - ten projekt jeszcze przed autopoprawkami. Ten budżet 2019 roku stawia przed radą określone wyzwania. Wiemy, że przed nami przyjęcie podwójnego rocznika w oświacie, co będzie rodziło określone konsekwencje. Również finansowe. Dlatego myślę, że potrzebna jest zgoda, jak w poprzednich latach, aby te projekty budżetu były dobrze realizowane. Optymizmem napawa informacja, którą pani skarbnik przekazała, że kończymy rok 2018 z zadłużeniem powiatu w wysokości 8 mln 100 tys.zł. Przypomnę, że zaczynaliśmy ubiegłą kadencję w 2014 roku z zadłużeniem powiatu 12 mln.zł. To też pokazuje, że udało nam się zadłużenie zmniejszyć- mówił Mariusz Seńko.

Podwójny rocznik w szkołach średnich wiąże się jednocześnie z tematem budowy sali sportowej przy Liceum Ogólnokształcącym.

- Od tego tematu też nie uciekniemy bo te warunki, które będziemy musieli zapewnić młodzieży przy tym podwójnym roczniku będą zupełnie inne niż do tej pory- mówił były starosta.
 
Mariusz Seńko zaznaczył także, że w pełni oferuje współpracę przy pozytywnych decyzjach starosty. Wyraził również zadowolenie wobec dalszych działań w kierunku remontu Zdrojek Lewych. Zachęcił do wypracowania wspólnego stanowiska w tej kwestii wraz z burmistrzem Romualdem Antosikiem.

-Jestem głęboko przekonany, że my razem osiągniemy zamierzone cele i jeżeli chodzi o służbę zdrowia, oświatę czy infrastrukturę drogową. Czyli trzy główne priorytety. Jak wszyscy dobrze mnie już znacie, Mariusz Seńko, może trochę lepiej jestem człowiekiem dialogu. Ja się nie zamykam na żadne rozmowy. Chcę współpracować z każdym nie patrząc na partie polityczne. Wierzę że z panem burmistrzem jak najbardziej będzie dialog bo wszyscy razem wspólnie możemy wiele zdziałać. Taki jest mój cel- podsumował dyskusję starosta Kałużny.

Mimo braku otwartej krytyki Mariusz Seńko oraz jego członkowie z klubu PSL wstrzymali się od głosu przy podejmowaniu uchwały budżetowej.
Kawęczyn: Nowy sprzęt dla druhów pozwoli na skutec...
"Budżet dla człowieka", czyli rada powiatu zdecydo...

Podobne wpisy

 

Komentarze 2

Gość - Jor w piątek, 28 grudzień 2018 10:43

Współpraca z miastem ladnie napisane oby tak bylo choc mam pewne obawy ????
Nie rozumiem jednej rzeczy kto karskiemu dal fotel vice starosty przeciez ten czlowiek nic nie potrafi malo tego z antosikiem sie nie lubią co moim zdaniem dyskwalifikuje ewentualna współpracę juz wolalem seńko jako vice.

Współpraca z miastem ladnie napisane oby tak bylo choc mam pewne obawy ???? Nie rozumiem jednej rzeczy kto karskiemu dal fotel vice starosty przeciez ten czlowiek nic nie potrafi malo tego z antosikiem sie nie lubią co moim zdaniem dyskwalifikuje ewentualna współpracę juz wolalem seńko jako vice.
Gość - xxx w czwartek, 27 grudzień 2018 22:22

Panie starosto proste pytanie. Ile jest czynnych inkubatorów na oddziale noworodkowym w tureckim szpitalu?

Panie starosto proste pytanie. Ile jest czynnych inkubatorów na oddziale noworodkowym w tureckim szpitalu?
Gość
czwartek, 09 lipiec 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.