Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

„Burmistrz blokuje inwestycję. W mediach robi się cyrk” - czyli jak założyć biznes w Turku

Budowa myjni na Wyzwolenia

- Działka na osiedlu Wyzwolenia była do kupna z ogłoszenia. Nikt nie chciał jej nabyć. Porozumiałem się z gospodarką komunalną (PGKiM przyp. red.) i chętnie się zgodzili, bez problemu, za wyjątkowo dobrą cenę. Zachęcili mnie, żeby tę działkę kupić. Nawet powiedzieli mi, że do Urzędu Miasta potrzebne są pieniądze. Zapłaciłem więc i zaplanowałem inwestycję - mówi przedsiębiorca, który najpierw wsparł miasto finansowo, potem chciał wesprzeć podatkami, jednak bezskutecznie, bo niespodziewanie pojawiły się "schody".

Czyżby rok wyborczy?
Mówimy o myjni samochodowej, która ma powstać na Osiedlu Wyzwolenia w Turku pomiędzy sklepem Lidl, a parkiem Tura. Nie można pokusić się o stwierdzenie, że to najpopularniejsza inwestycja w mieście, której powstanie, lub wstrzymanie - wzbudza wiele emocji. W mediach na ten temat wypowiedzieli się wszyscy, włącznie z wojewodą, jednak nikt nie spytał o zdanie samego inwestora. A to wszystko przecież zaczęło się od niego.

Inwestor to turkowianin, wieloletni przedsiębiorca. Zarobiony kapitał inwestuje w kolejne przedsięwzięcia. Następnym miała być mała myjnia samochodowa w obrębie osiedla Wyzwolenia w Turku. Takich inwestycji w Polsce są setki tysięcy, ale nigdzie ich powstawanie nie jest tak nagłaśniane i nie budzi tyle kontrowersji. Czyżby rok wyborczy?

-Działka na osiedlu Wyzwolenia była do kupna z ogłoszenia. Nikt nie chciał jej nabyć. Porozumiałem się z gospodarką komunalną (PGKiM przyp. red.) i chętnie się zgodzili, bez problemu, za wyjątkowo dobrą cenę. Zachęcili mnie, żeby tę działkę kupić. Nawet powiedzili mi, że do Urzędu Miasta potrzebne są pieniądze. Zapłaciłem więc i zaplanowałem inwestycje - mówi przedsiębiorca i dodaje, że zaraz po złożeniu wniosku o pozwolenie na budowę zapewniono, że myjnia może w tym miejscu powstać, że charakter prowadzonego biznesu z niczym nie koliduje.

Czerwone światło
W inwestycyjnym biznesplanie zielone światło do dalszych działań to najlepsza informacja.

-Skoro już byłem pewien, że dojdzie do inwestycji zakupiłem wszystkie urządzenia, które mają na tym miejscu pracować. Urządzenia na czterostanowiskową myjnię, odkurzacze wszelkiego rodzaju, sprężarki, konstrukcję dachową – wymienia turkowianin - Sprzęt o wartości prawie 800 tys. zł czeka ponad rok i nie pracuje. Gwarancja na te urządzenia się już skończyła - mówi przedsiębiorca.

Niestety zielone światło szybko zmieniło się na czerwone. Budowa nie tylko została wstrzymana, ale dodatkowo przeciwko niemu została wytoczona sprawa sądowa o bezprawną budowę myjni. Turkowianin nie może nadziwić się temu, że mieszka w miejscu, w którym nie wspiera się przedsiębiorczości, że nie ma próby pomocy, czy rozwiązania trudnej sytuacji, a jedynie spychologia, ucieczka od tematu i nagonka medialna. Co ciekawe od samego początku nie ukrywał, jaki rodzaj biznesu planuje uruchomić.

- Przez ten rok ile ja już bym podatku zapłacił do miasta? A teraz tylko groszowe sprawy płacę. Najprawdopodobniej byłoby już z 50 tys. zł, podatku gruntowego i od nieruchomości, a teraz jest jeden wielki cyrk. Wszystko robione jest pod publikę. Jest wielki szum, a tak naprawdę sprawą zainteresowanych jest kilka osób. Dlaczego? Tego nie wiem. Organizowane były spotkania, na które przyszła garstka mieszkańców, co świadczy o tym, jak bardzo ta sprawa ich nie interesuje - mówi z rozgoryczeniem inwestor.

W mediach pojawiła się informacja, że przedsiębiorca budowę myjni rozpoczął bez pozwolenia, jednak jak twierdzi on sam, mając działkę można utwardzenie terenu robić bez stosownych zezwoleń.

Wszyscy wiedzieli
- Myjnie prawnie budować można pod oknem. To nie jest nic szkodliwego. Dodatkowo akurat właśnie myjnie w ogóle nie zagrażają środowisku - wyjaśnia inwestor i przypomina, że w wyniku uchwalenia przez władze miasta Turku planu zagospodarowania przestrzennego otrzymał więcej miejsca na działalność usługową, aniżeli sam wnioskował (czyli nie maksymalnie 50%, a 60% i więcej). -To była uchwała obecnej rady miejskiej i burmistrza Antosika, czyli teoretycznie wszyscy wiedzieli co uchwalają. Po co, ktoś podejmuje uchwałę, w wyniku której można budować myjnię, a potem walczy o zaniechanie inwestycji? Jest to dziwna sytuacja, gdyż projekt na wniosek burmistrza został przyjęty przez radę na XXV sesji Rady Miejskiej w Turku w dniu 17 listopada 2016 roku uchwałą nr 25/212/16 Rady Miejskiej w Turku w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Turku pn. „Osiedle Wyzwolenia 2”, która dotyczyła myjni samochodowej na Osiedlu Wyzwolenia (Dziennik Urzędowy Województwa Wielkopolskiego 764). Teraz burmistrz Antosik przeszkadza w budowie myjni. Czy tak powinna postępować osoba, która zapowiadała, że będzie służyć zwiększeniu atrakcyjności inwestycyjnej? To, co robi burmistrz w sprawie myjni jest zaprzeczeniem jego obietnic wyborczych- mówi przedsiębiorca.

Wstrzymane prace, poniesione nakłady finansowe oraz naruszenie dóbr osobistych to duże straty, dlatego inwestor najprawdopodobniej założy sprawę sądową o przeszkadzanie w realizacji inwestycji. Możliwe więc, że pozwolenia na budowę udzieli sąd. Nie może się jednak nadziwić, że sprawa przybrała taki, a nie inny obrót. Na terenie całej Polski posiada on łącznie kilkanaście obiektów tego typu i nigdy nie spotkał się z podobnymi problemami. Tylko w mieście rodzinnym.

- Nie ma się co dziwić, że młodzi stąd wyjeżdżają, skoro nie mogą liczyć na wsparcie gospodarza - mówi turkowianin -Burmistrz celowo utrudnia realizację inwestycji. Poszedł nawet do gospodarki komunalnej (PGKiM przyp. red.), by zerwali ze mną umowę na ścieki i wodę, która już była. Nie dał również zgody na „przejście” wężem gazowym pod chodnikami na moją działkę, na co prawnie zgoda musi być wydana. Problem z wodami roztopowymi, ściekami… jedno po drugim – mówi inwestor i bezradnie rozkłada ręce.

Do tej pory decyzje o budowie myjni były odrzucane ze względu na takie zastrzeżenia, jak choćby nadmierny hałas w nocy, czy brak jednego z dokumentów. Ewentualne uwagi odnośnie inwestycji zostały uwzględnione. Wszystko wskazuje więc na to, że decyzja o powstaniu myjni będzie pozytywna, jedynie znacznie odwleczona w czasie.
Przykona: Straciła panowanie nad kierownicą i zjec...
O tym, co zostało zrobione opowiedzieli burmistrz ...

Podobne wpisy

 

Komentarze 18

Gość - M w niedziela, 23 września 2018 16:57

A po co w Turku tyle myjni ?

A po co w Turku tyle myjni ?
Gość - niebieski ludek w piątek, 21 września 2018 11:59

Kilka pytań do burmistrza:
Czy zagłosował Pan za tym aby w tym miejscu powstało 100% usług w tym możliwość wybudowania m.in myjni?
Czy to Pan stworzył taki przepis ze ta myjnia może powstać pod oknami?
Czy w momencie głosowania za tym był Pan trzeźwy?
Dlaczego Pan szuka winy u innych a nie u siebie?
Kiedy przeprosi Pan mieszkańców za swoje błedy?
Dlaczego nie potrafi Pan załatwić tej sprawy przez tyle lat?

Kilka pytań do burmistrza: Czy zagłosował Pan za tym aby w tym miejscu powstało 100% usług w tym możliwość wybudowania m.in myjni? Czy to Pan stworzył taki przepis ze ta myjnia może powstać pod oknami? Czy w momencie głosowania za tym był Pan trzeźwy? Dlaczego Pan szuka winy u innych a nie u siebie? Kiedy przeprosi Pan mieszkańców za swoje błedy? Dlaczego nie potrafi Pan załatwić tej sprawy przez tyle lat?
Gość - Ona w środa, 19 września 2018 18:26

Hmm to ja myślałam, że ten burmistrz taki jest dobry, walczy o dobro mieszkańców a on walczy sam ze swoimi decyzjami, haha jakie to przykre...jak wlodarz potrafi zniszczyć człowieka... To nie może być nasz burmistrz, a jelis ja też bd w takiej sytuacji to co? Doprowadzi mnie do ruiny bez skrupułów

Hmm to ja myślałam, że ten burmistrz taki jest dobry, walczy o dobro mieszkańców a on walczy sam ze swoimi decyzjami, haha jakie to przykre...jak wlodarz potrafi zniszczyć człowieka... To nie może być nasz burmistrz, a jelis ja też bd w takiej sytuacji to co? Doprowadzi mnie do ruiny bez skrupułów
Gość - Kasia w środa, 19 września 2018 20:12

Już jesteś ruiną. Intelektualną

Już jesteś ruiną. Intelektualną
Gość - kajas w środa, 19 września 2018 17:47

Tytuł powinnien brzmieć: przyjdź zainwestuj a rada miasta cię załatwi

Tytuł powinnien brzmieć: przyjdź zainwestuj a rada miasta cię załatwi
Gość - ConnoR w środa, 19 września 2018 12:52

Dlaczego autor tekstu nie miał odwagi się pod nim podpisać.
Widzę, że wielki Pan biznesmen nie widzi niczego złego w budowie myjni pod oknami mieszkań. Sam zapewnie mieszka na Grabieńcu pod lasem w otoczeniu przyrody.
Jak ten Pan biznesmen strasznie rozpaczą, że nie płaci miastu podatków. Aż oczyma wyobraźni widzę łzy płynące po jego zatroskanej twarzy.

Od razu widać, że artykuł wpisuje się w zbliżające się wybory samorządowe.

Takie przysłowie mdła Pana biznesmena: Nie czyń drugiemu, co Tobie niemiłe.
Na podwórku sobie postaw myjnię. Mieszkańcy będą wniebowzięci. Będą mieć blisko. Będą sobie odkurzać tymi wszystkimi odkurzacza miele pojazdy pod oknami domu Pana biznesmena. Sam chętnie przyjadę.

Dlaczego autor tekstu nie miał odwagi się pod nim podpisać. Widzę, że wielki Pan biznesmen nie widzi niczego złego w budowie myjni pod oknami mieszkań. Sam zapewnie mieszka na Grabieńcu pod lasem w otoczeniu przyrody. Jak ten Pan biznesmen strasznie rozpaczą, że nie płaci miastu podatków. Aż oczyma wyobraźni widzę łzy płynące po jego zatroskanej twarzy. Od razu widać, że artykuł wpisuje się w zbliżające się wybory samorządowe. Takie przysłowie mdła Pana biznesmena: Nie czyń drugiemu, co Tobie niemiłe. Na podwórku sobie postaw myjnię. Mieszkańcy będą wniebowzięci. Będą mieć blisko. Będą sobie odkurzać tymi wszystkimi odkurzacza miele pojazdy pod oknami domu Pana biznesmena. Sam chętnie przyjadę.
Gość - Tomasz M. w środa, 19 września 2018 12:46

Budować myjnię ma niejaki Pan T....n, od hotelu Arkady (nawet jego plakat wyborczy wisi przyczepie, zostawionej na terenie budowy myjni). Nie wierzysz - idź, zobacz.

Budować myjnię ma niejaki Pan T....n, od hotelu Arkady (nawet jego plakat wyborczy wisi przyczepie, zostawionej na terenie budowy myjni). Nie wierzysz - idź, zobacz.
Gość - Gość w środa, 19 września 2018 17:55

Plakat jest powieszony bo inwestor mu na to pozwolił. Jeżeli komuś żal tyłek ściska niech też sobie powiesi.

Plakat jest powieszony bo inwestor mu na to pozwolił. Jeżeli komuś żal tyłek ściska niech też sobie powiesi.
Gość - Kasaj w środa, 19 września 2018 11:43

Pan przedsiębiorca wybudował całą instalację podziemną, na co pozwolenie powinien mieć. POtem wszystko zasypał, a na wizji lokalnej mówił, że skarb odkopał. Arogancja i pycha nowobogackiego biznes-łotra. My mieszkamy na Wyzwolenia i myjnia nam tu będzie przeszkadzała. Prosimy o zabudowę mieszkaniową i usługową jak pisał Pan we wniosku i co przewiduje plan, który uchwaliliśmy.

Pan przedsiębiorca wybudował całą instalację podziemną, na co pozwolenie powinien mieć. POtem wszystko zasypał, a na wizji lokalnej mówił, że skarb odkopał. Arogancja i pycha nowobogackiego biznes-łotra. My mieszkamy na Wyzwolenia i myjnia nam tu będzie przeszkadzała. Prosimy o zabudowę mieszkaniową i usługową jak pisał Pan we wniosku i co przewiduje plan, który uchwaliliśmy.
Gość - darek w środa, 19 września 2018 17:45

To ty człowieku zagłosowałeś za tym żeby tam było 100% usług. Albo jesteś głupoi albo dostałeś łapówke.

To ty człowieku zagłosowałeś za tym żeby tam było 100% usług. Albo jesteś głupoi albo dostałeś łapówke.
Gość - Mural w środa, 19 września 2018 11:38

A może Pan inwestor powinien poczekać na pozwolenie na budowę z zakupem ? ... a teraz płacz.średni to inwestor. ..budowa myjni pod oknami? No,już jedną taką na kolskiej pobudował. Ciekawe co o tym sądzi sąsiad który taki prezent dostał?

A może Pan inwestor powinien poczekać na pozwolenie na budowę z zakupem ? ... a teraz płacz.średni to inwestor. ..budowa myjni pod oknami? No,już jedną taką na kolskiej pobudował. Ciekawe co o tym sądzi sąsiad który taki prezent dostał?
Gość - Turek w środa, 19 września 2018 11:25

Nad artykułem powinien być wyraźny napis "Tekst sponsorowany"

Nad artykułem powinien być wyraźny napis "Tekst sponsorowany"
Gość - Anka w środa, 19 września 2018 11:00

Czy to prawda, że pan Z finansuje kampanię jednego z kandydatów? Ktoś coś?

Czy to prawda, że pan Z finansuje kampanię jednego z kandydatów? Ktoś coś?
Gość - Zibi w środa, 19 września 2018 10:58

Widać artykuł na zamówienie

Widać artykuł na zamówienie :D
Gość - Zibi w środa, 19 września 2018 10:58

Widać artykuł na zamówienie

Widać artykuł na zamówienie :D
Gość - Gość w środa, 19 września 2018 17:58

Pewnie, że tak.

Pewnie, że tak.
Gość - benek w środa, 19 września 2018 10:06

Pan przedsiębiora niech postawi sobie myjnię na swoim podwórku..........................przecież to nic uciążliwego podobno .

Pan przedsiębiora niech postawi sobie myjnię na swoim podwórku..........................przecież to nic uciążliwego podobno .
Gość - Ktoś w środa, 19 września 2018 13:04

No przecież jak działkę kupił to to jest jego „podwórko” ... wiec czego się czepiacie .

No przecież jak działkę kupił to to jest jego „podwórko” ... wiec czego się czepiacie .
Gość
wtorek, 21 maja 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.