Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Być strażakiem to wciąż niezwykle wyzwanie. Powiatowe obchody Dnia Strażaka i 100-lecie OSP Chylin

Chylin

W sobotę, 6 maja druhny i druhowie ochotnicy z powiatu tureckiego oraz strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Turku wspólnie obchodzili Dzień Strażaka. Gospodarzem tego gminno-powiatowego święta była jednostka OSP w Chylinie (gm. Władysławów), która jednocześnie w uroczysty sposób uczciła stulecie swojego istnienia. Nie obyło się bez życzeń, gratulacji i wyróżnień.

Zaszczyt, obowiązek i bezinteresowna służba

Wydarzenie rozpoczęło się od mszy świętej, a następnie zebrani wzięli udział w przygotowanych uroczystościach. Po złożeniu meldunku przez dowódcę głos zabrał Grzegorz Ciesielski, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego OSP w powiecie tureckim.

- Święto strażackie wprowadza nas w wyjątkową atmosferę. Msza polowa, tak liczna obecność pocztów sztandarowych, ubiór galowy, orkiestra strażacka nadają wydarzeniu niepowtarzalny charakter. A wszystko to po to by podziękować, wyrazić szczerą wdzięczność za waszą pełną poświęcenia, ochotniczą działalność i służbę. By uhonorować i wyróżnić w należyty sposób tych najaktywniejszych. Być strażakiem to wciąż niezwykłe wyzwanie. To zaszczyt i obowiązek, ale też bezinteresowna służba innym. To ciągła praca nad sobą i doskonalenie własnych umiejętności. Ktokolwiek podejmuje się takiej działalności, pracy musi mieć świadomość, że podejmuje się niezwykle odpowiedzialnej i trudnej służby. Że jest to służba związana z ryzykiem, wysiłkiem i stresem. Wymagająca hartu ducha, sprawności i znakomitych umiejętności zawodowych. Ale ta misja daje również ogromną satysfakcję. Daje poczucie własnej wartości- mówił prezes Grzegorz Ciesielski.

Wagę pracy strażaka docenia się w trudnych momentach, a takich w ciągu ostatnich lat niestety nie brakuje na terenie powiatu tureckiego.
 
- W ostatnich sześciu latach do ochrony przeciwpożarowej trafi dwadzieścia samochodów ratowniczo- gaśniczych. W tych trudnych, kluczowych momentach, takich jak choćby rok temu, kiedy podczas wichur na stanowiskach kierowania komendanta powiatowego PSP wpłynęło ponad 340 zgłoszeń ludzi, którzy prosili o pomoc i to średnio co dwie minuty. I wy drodzy druhowie tej pomocy udzieliliście wszystkim. Nikt nie został bez opieki ochrony przeciwpożarowej. I to jest nasze wspólne dzieło ludzi, którzy na co dzień rozumieją potrzeby strażaków i serdecznie za to dziękuję- podkreślił komendant Państwowej Straży Pożarnej w Turku bryg. Piotr Pietrucha.

Życzenia druhom, a szczególnie wszystkim członkom jednostki w Chylinie złożyła również wójt Elżbieta Klanowska.

- Każdy jubileusz to bardzo ważne i dostojne wydarzenie w życiu każdej jednostki i podziękowania należą się na pewno każdemu kolejnemu prezesowi, a także wszystkim członkom, którzy do tej jednostki należeli przez te lata. Za tą ciągłość, kultywowanie tradycji, a także rzemiosła strażackiego z pokolenia na pokolenie składam bardzo serdeczne podziękowania i niech ta działalność Bogu na chwałę, ludziom na pożytek niesie wszystkim strażakom, członkom tejże jednostki dużo radości i szacunku otoczenia - zaznaczyła wójt gminy Władysławów.
 
Życzenia przekazał również minister Ryszard Bartosik.

- W dniu waszego święta, stojąc pod biało-czerwonym sztandarem, na tle nowego herbu gminy Władysławów chciałbym wam złożyć najlepsze życzenia i podziękowania za codzienną służbę na rzecz mieszkańców powiatu tureckiego. Jubilatom, strażakom z jednostki w Chylinie życzę wszelkiej pomyślności. Dziękuję wam za te 100 lat służby dla drugiego człowieka - mówił Ryszard Bartosik.
 
Rozwój jednostki w Chylinie chwalił także zastępca Komendanta Głównego PSP nadbryg. Arkadiusz Przybyła:

- Jak widzimy jednostka cały czas się rozwija, mam nadzieje, że nadal tak będzie- mówił składając jednocześnie życzenia wszystkim strażakom i dziękując za dotychczasową pracę oraz poświęcenie.

Za niezwykłą odpowiedzialność i trudną służbę

Brązową odznakę „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” otrzymują dh.Paweł Wszędybył (OSP Miłkowice), st.kpt. Krzysztof Gruszczyński, ml. asp. Maciej Wypchło, st. ogn. Kamil Kałużny.

Należy nadmienić, że w dniu 4 maja w Warszawie odbyły się Centralne Obchody Dnia Strażaka podczas których awans na pierwszy stopień oficerski otrzymał funkcjonariusz KP PSP w Turku asp. Mateusz Augustyniak.

Dodatkowo Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nadał stopień kapitana młodszemu kapitanowi Pawłowi Anastaziakowi.

Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nadał stopień starszego aspiranta, aspirantowi Piotrowi Kołuda.
Wielkopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadał stopień ogniomistrza mł. ogn. Jarosławowi Czaja, natomiast stopień młodszego ogniomistrza otrzymali Tomasz Serafiński, Tomasz Wypiór, Dominik Jasnowski, Grzegorz Glapa, Dawid Bartosik, Przemysław Tygielski, Sebastian Kałużny.

Okolicznościowe dyplomy Komendanta Głównego za wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych oraz wysokie zaangażowanie w realizację zadań służbowych otrzymali st.kpt. Jacer Erkiert oraz asp. sztab. Daniel Krawczyk.

Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej za wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych oraz wysokie zaangażowanie w realizację zadań służbowych wyróżnił nagrodą pieniężną st. ogn. Wojciecha Frygę.
Złotymi medalami „Za zasługi dla pożarnictwa” wyróżnieni zostali Robert Pawlak (OSP Grąbków), Lesław Przybylski (OSP Chylin), Janusz Nowakowski (OSP Strachocice).

Srebrnymi medalami „Za zasługi dla pożarnictwa” uhonorowani zostali Piotr Małecki (OSP Chylin) oraz Łukasz Poturała (OSP Chylin).

Brązowe medale „Za zasługi dla pożarnictwa” otrzymali Sylwia Szkudlarek (OSP Chylin), Katarzyna Ratajczak (OSP Chylin), Paulina Pacześna (OSP Turek), Paula Chojnacka (OSP Turek), Rafał Małecki (OSP Chylin), Jarosław Kałuża (OSP Chylin), Maciej Małecki (OSP Chylin), Janusz Deszcz (OSP Chylin), Bartosz Gawła (OSP Chylin).

Odznaką „Strażak wzorowy” wyróżnieni zostali Jacek Maciaszek (OSP Chylin), Mateusz Połatyński (OSP Chylin).

Honorowy tytuł Strażaka Zawodowego za wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych, a szczególnie wdrażanie nowoczesnych systemów informatycznych i teleinformatycznych w Komendzie Powiatowej PSP w Turku otrzymał mł.asp. Maciej Wypchło.

Szczególne podziękowania od Zarządu ochotniczej Straży Pożarnej w Chylinie przyznano zastępcy Komendanta Głównego PSP nadbryg. Arkadiuszowi Przybyle za wspieranie wielu inicjatyw organizowanych przez jednostkę na rzecz poprawy ochrony przeciwpożarowej.

Niech żyje nam 100 lat!

Pierwsze wzmianki o organizowaniu się straży w Chylinie pochodzą z października 1923r. Według relacji żyjących jeszcze członków straży w roku tym nie udało się jednak doprowadzić do powstania organizacji.

Przystąpiono do werbowania członków. W początkowej fazie było ich 30. Była to najliczniejsza straż w okolicy.
W 1953 roku straż zakupiła samochód "Dodge".

W latach 1925-1928 budowano strażnice. Wniosek o budowie nowej strażnicy podjęto podczas zebrania walnego w 1996 roku. 21 lutego tego samego roku Zarząd OSP wystąpił o dofinansowanie na budowę nowej strażnicy. 9 listopada 1996 wykonano mapkę sytuacyjno-wysokościową placu budowy strażnicy, a 6 grudnia przywieziono pierwszy transport materiałów na budowę nowej strażnicy.

28 czerwca 1998 jednostka obchodziła jubileusz 75-lecia. Wówczas zorganizowano gminne zawody sprawnościowo-pożarnicze jednak najważniejszym elementem z tego dnia był fakt otrzymania dokumentacji budowy strażnicy.

24 lutego 2000 roku powołano Społeczny Komitet budowy sali i remizy, 10 października rozpoczęto budowę sali sportowej i remizy wytyczając fundamenty. 12,13 i 14 października ręcznie kopano fundamenty pod remizę i salę.

Jubileusz uczczono nie tylko życzeniami, ale tęż uhonorowaniem sztandaru jednostki.

Sezon komunii świętych rozpoczęty
O Afryce wie wszystko – Michał Kiciński laureatem ...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
sobota, 25 maja 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.