Chudszy portfel starosty. Wynagrodzenie obniżono o ponad tysiąc złotych

Image_1

Podczas ostatniej Sesji Rady Powiatu (22 czerwca) radni przegłosowali zmiany w wynagrodzeniu starosty. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy zasadne jest podejmowanie takich uchwał na cztery miesiące przed wyborami.


Zgodnie z wcześniejszą uchwałą z 2014 roku wynagrodzenie zasadnicze starosty powiatu tureckiego wynosiło 5 800 zł. Do tego dochodził dodatek funkcyjny (20%) i dodatek specjalny (35%) oraz dodatek za wieloletnią pracę - w tym przypadku 20%.W sumie dawało to kwotę 11 tys. 690 zł.

19 maja weszło w życie nowe rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zgodnie z nim od 1 lipca będą obowiązywały niższe stawki wynagrodzenia zasadniczego wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, a także ich zastępców.
 
Obniżka dotyczy także członków zarządów powiatów (w tym starostów i wicestarostów), członków zarządów województw (w tym marszałków i wicemarszałków), przewodniczących zarządów związków jednostek samorządu terytorialnego, ich zastępców oraz pozostałych członków. Cięcia wyniosły 20 proc. Konieczne stało się dostosowanie lokalnych przepisów do nowych warunków.

Nowa uchwała regulująca wynagrodzenie starosty powiatu tureckiego zakłada zmniejszenie wynagrodzenia zasadniczego o tysiąc złotych. Dodatek funkcyjny wynosi jednak 100 zł więcej niż poprzednio. O pięć procent zwiększono też dodatek specjalny (wzrost o 30 zł). Wysokość dodatku za wieloletnią pracę zmniejszono o 100 zł. W sumie wynagrodzenie po zmianach wynosić będzie 10 620 zł, czyli będzie o 1070 zł mniejsze.

Nie wszyscy byli entuzjastycznie nastawieni do tych zmian.

- Ja uważam, że podejmujemy złą uchwałę. Na początku kadencji rada ustaliła wynagrodzenie dla pana starosty, jak i dla radnych, ale teraz na cztery miesiące przed wyborami zmieniać? Uważam że jest to nieprzemyślane. Gdyby to było rok, dwa, ale na cztery miesiące przed? Przyjdzie nowa rada i nowy starosta i ustalą wynagrodzenie - mówił radny Zdzisław Wojtkowiak.

Według radnego Zdzisława Wojtkowiaka wynagrodzenie starosty jest nieadekwatne do odpowiedzialności oraz pensji, które otrzymują inni włodarze powiatu tureckiego.

Pomimo tych wątpliwości rada powiatu uchwałę przyjęła.

Gm.Turek: Zderzenie motocyklisty ze skodą. Mężczyz...
Klub Striker na sparingach kickboxingu w formule M...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
niedziela, 05 lipiec 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.