W turkowskiej bibliotece nauczysz się programowania

Miejska Biblioteka Publiczna w Turku przystąpiła do projektu KODUJ_PRO, w ramach którego będzie bezpłatnie wypożyczać swoim użytkownikom dostęp do kursów programowania w językach Python i SQL. Kursy realizowane są poprzez platformę Liga Niezwykłych Umysłów stworzoną przez polską firmę Soft Power z Wrocławia.

  0 komentarze
0 komentarze

Najnowsza premiera dla fanów Tarantino. "Czaszka z Connemary" w Teatrze Bogusławskiego

Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu przygotowuje się do pierwszej premiery po pandemicznej przerwie. "Czaszka z Connemary" Martina McDonagha w reż. Judyty Berłowskiej już od piątku 19 lutego na Scenie Kameralnej.

  0 komentarze
0 komentarze

Luty w Kinie „Tur”

Miłośnicy kina po długiej przerwie mogą powrócić do oglądania filmów na dużym ekranie. Kino „Tur” wznowiło swoją działalność i już teraz zaprasza do obejrzenia emocjonujących, polskich produkcji.

  0 komentarze
Etykiety:
0 komentarze

Oskar Brzostowski wygrywa SINGIEL w wytwórni płytowej ID Records

Konkurs wokalny " Talentobranie" rozpoczął się rok temu w internecie, pod hasłem " Śpiewaj i nagrywaj w domu". Organizatorem jest wytwórnia płytowa ID Records i Radio ESKA. Do rywalizacji stanęło kilkaset osób, w tym uczestników znanych programów telewizyjnych. Wśród nich znalazł się mieszkaniec Turku- Oskar Brzostowski. Ostatecznie do I etapu konkursu zakwalifikowało się 100 osób. Podczas ostatniego , IV etapu ogłoszono Wielkie Ocenianie publiczności i fanów, którzy przez miesiąc oddawali swoje głosy na wszystkich 14 finalistów konkursu.

  0 komentarze
Etykiety:
0 komentarze

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do spotkania z historią i sztuką

Obecnie w naszych salach otwarte są wystawy czasowe: „Turek wczoraj i dziś cz. II”, która składa się z ponad 200 fotografii miasta wykonanych na przestrzeni lat 1901 – 2020. Wystawa została skonstruowana w ten sposób, aby dawnym fotografiom Turku przyporządkować te same miejsca.

  0 komentarze
0 komentarze

"Zapach zapamiętany" w turkowskim muzeum

Wystawa została przygotowana z okazji jubileuszu 25-lecia pracy twórczej Beaty M. Orlikowskiej. Cykl prac odwołuje się do zapachowych skojarzeń i wspomnień znanych ludzi ze świata kultury, sztuki i biznesu, których artystka, we współpracy z dziennikarką Aleksandrą Pieterwas zaprosiła do projektu.

  0 komentarze
0 komentarze

Obrazy Mehoffera odzyskały dawny blask

Miniony rok to kolejne pracy restauratorskie i konserwatorskie w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku. Tym razem swój blask odzyskało pięć obrazów znajdujących się w zabytkowej świątyni.

  1 komentarz
Etykiety:
1 komentarz

Malanów: Cyfrowe nowości w bibliotece

Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Malanowie pozyskało dotację ze środków finansowych Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną. Ze środków tych został zakupiony dostęp do internetowej biblioteki ebookpoint BIBLIO. Jest to oparta na nowoczesnej technologii, platforma gromadząca najnowszą literaturę: beletrystyczną, faktu, podróżniczą i przewodnik oraz specjalistyczną z wielu dziedzin.

  0 komentarze
Etykiety:
0 komentarze

Nowe fotele w kinie w 2021 roku

W roku 2021 Miasto Turek wyremontuje kino TUR. Zdecydowała o tym jednogłośnie Rada Miejska Turku podczas sesji budżetowej. W kinie zmienią się nie tylko fotele.

  2 komentarze
2 komentarze

Brudzew: „Biblioteka w koronie”

„Biblioteka w koronie” to zadanie, które Biblioteka Publiczna Gminy Brudzew realizowała w 2020 roku. Zadanie w pełni sfinansowane było z programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Partnerstwo dla książki”.

  0 komentarze
0 komentarze

Misja zakończona sukcesem

„Misja: biblioteka pełna ludzi” to projekt, który w 2020 roku zrealizowała Miejska Biblioteka Publiczna w Turku. Przeprowadzenie działań było możliwe, dzięki uzyskaniu dofinansowania w wysokości 35 000 ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszy Promocji Kultury oraz dotacji celowej z Gminy Miejskiej Turek.

  0 komentarze
0 komentarze

Wideo: Wirtualne kolędowanie w turkowskiej szkole muzycznej

Koncert kolęd w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej im. Witolda Lutosławskiego w Turku to już tradycja. W tym toku ze względu na pandemii koronawirusa wydarzenie przeniosło się do wirtualnej przestrzeni. Nie zabrało jednak bożonarodzeniowej magii i wspaniałego świątecznego nastroju. Nauczyciele zadbali natomiast o niespodziankę dla wszystkich.

  0 komentarze
0 komentarze

Wideo: „U Twych Drzwi” – nowy singiel Matta Ostrowskiego o miłości, tęsknocie i oddaleniu

Pochodzący z Turku muzyk i artysta Matt Ostrowski wydał długo zapowiadany singiel. „U Twych Drzwi” to opowieść od miłości, tęsknocie i oddaleniu. Utwór zapowiada płytę, która ma powstać, gdy tylko świat upora się z epidemią koronawirusa.

  0 komentarze
0 komentarze

Koncert kolęd on-line na żywo z MDK

W niedzielę, 20 grudnia 2020 r. w Miejskim Domu Kultury w Turku odbył się koncert kolęd, który z uwagi na sytuację pandemiczną mógł być zorganizowany wyłącznie jako wydarzenie on-line.

  0 komentarze
0 komentarze

Mimo świetnego występu, Grzelaka nie zobaczymy w Opolu

Kacper Grzelak, pochodzący z Tarnowej w gminie Brudzew, walczył w „Szansie na sukces” o możliwość zaśpiewania na koncercie Debiuty na festiwalu w Opolu. Mimo świetnego występu w trakcie finału edycji, nie udało mu się tego osiągnąć.

  0 komentarze
0 komentarze

Marcin Meller wirtualnym gościem biblioteki

W piątek, 11 grudnia, na profilu facebookowym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Turku odbyło się spotkanie on-line z Marcinem Mellerem. Popularny dziennikarz i felietonista był ostatnim już gościem cyklu spotkań „Dobry wieczór z książką”, który turkowska instytucji zorganizowała w ramach projektu „Misja: biblioteka pełna ludzi”.

  0 komentarze
0 komentarze

Już w niedziele wielki finał „Szansy na Sukces”. Czy Grzelak z gminy Brudzew wystąpi w Opolu?

Pochodzący z Tarnowej w gminie Brudzew Kacper Grzelak ma dużą szansę na występ podczas przyszłorocznego Koncertu Debiutów na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Już w najbliższą niedzielę odbędzie się finałowa gala „Szansy na Sukces”, gdzie rozstrzygnie się, kto zaśpiewa w amfiteatrze w stolicy polskiej piosenki. Decydujący głos będą mieli widzowie.

  0 komentarze
0 komentarze

Podaruj książkę pod choinkę

Miejska Biblioteka Publiczna w Turku serdecznie zachęca do zakupu książek o tematyce regionalnej, które wspaniale sprawdzą się jako prezent dla najbliższych. Wszystkie publikacje w bardzo atrakcyjnych cenach dostępne są w Wypożyczalni dla Dorosłych w Bibliotece Głównej przy ul. Dworcowej 5, która otwarta jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 18.30.

  0 komentarze
0 komentarze

Tradycje Bożonarodzeniowe w Muzeum Miasta Turku

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Z tej okazji przedstawiamy Państwu prezentację związaną z tradycjami Bożonarodzeniowymi. Możemy się z niej dowiedzieć m.in. o wróżbach czy legendach związanych ze świętami (także tych z naszego regionu), ozdobach choinkowych – ich rodzajach, sposobach wykonywania, a także jakie mają znaczenie.

Pozostając w przedświątecznym klimacie, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z przeróżnymi ciekawostkami dotyczącymi świąt, ukrytymi TUTAJ

  0 komentarze
0 komentarze

Turkowianin dostrzeżony przez światową czołówkę

Pochodzący z Turku fryzjerski talent Adrian Skopiński został doceniony i dostrzeżony w światowej czołówce. To właśnie on okazał się najlepszy w swojej grupie ośmiorga półfinalistów konkursu Davines. W nagrodę przyszłym roku poprowadzi relację live na profilu Davines Education.

  0 komentarze
Etykiety:
0 komentarze

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.