Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

"Ballady i romanse" Adama Mickiewicza w powiecie tureckim

Narodowe Czytanie

Za nami 11. edycja ogólnopolskiej akcji promującej największe dzieła literatury polskiej ale także czytelnictwo w Polsce. Do akcji przyłączył się również powiat turecki.

"Ballady i romanse" Adama Mickiewicza czytali samorządowcy, przedstawiciele placówek i instytucji z terenu powiatu tureckiego. Wydarzenie miało miejsce między innymi w Turku, Brudzewie, Tuliszkowie czy Władysławowie.

Narodowe Czytanie to zainicjowana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, akcja wspólnego czytania klasyki rodzimej literatury. Do tej pory Polacy zaczytywali się, między innymi w utworach Aleksandra Fredry, „Trylogii” Henryka Sienkiewicza czy „Moralności Pani Dulskiej” autorstwa Gabrieli Zapolskiej. W tym roku przypada dwusetna rocznica wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza.

W Turku wspólnemu czytaniu towarzyszył koncert konceptualny „Ballady / Romanse - powrót do korzeni” w wykonaniu Magdaleny Howorskiej (śpiew, słowo, instrumenty klawiszowe, lira korbowa, cytra) i Macieja Fortuny (trąbka, elektronika, syntezatory, flety, okaryny, sakshorn barytonowy, instrumenty perkusyjne). Na scenie usłyszeć można było także wokalistki, z działającego w Miejskim Domu Kultury, zespołu „Na przekór”: Blankę Górską, Karolinę Matusiak, Martynę Radosz, Antoninę Zommer oraz Antoninę Iglikowską. A najmłodsi uczestnicy imprezy korzystali ze stanowiska warsztatowego Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie spróbowali swoich sił w pisaniu gęsim piórem oraz lakowaniu.

Wydarzenie odbyło się również w Bibliotece Publicznej w Brudzewie, gdzie dzieła Adama Mickiewicza czytali między innymi wójt Cezary Krasowski, Nina Kropidłowska, Ewa Ruda, Mateusz Kaszyński,Monika Susło.

Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Malanowie również włączyła się w tę akcję. Tym razem gościliśmy w murach Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Malanowie. We wspólnym czytaniu udział wzięli: Ireneusz Augustyniak – wójta gminy Malanów, Marek Nowicki – dyrektora SP w Malanowie, Małgorzata Przygońska – dyrektor CKiBP w Malanowie oraz Anna Sobczak – bibliotekarz. Utworów Adama Mickiewicza wysłuchała klasa VIII b wraz z wychowawczynią – panią Izabellą Bartczak-Klimek.

W Tuliszkowie gospodarzem tegorocznego wydarzenia była Miejsko- Gminna Biblioteka Publiczna. Akcja miała wyjątkową oprawę, ze względu na to, że wzięli w niej udział uczniowie Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych 1863 r. w Tuliszkowie . To właśnie oni zaprezentowali twórczość Mickiewicza z tomiku "Ballady i romanse", który wyznaczył początek romantyzmu, stając się jednocześnie jego manifestem.

Do akcji dołączył również Władysławów, gdzie na plenerowej scenie Gminnego Ośrodka Kultury przedstawiciele gminy czytali dla swoich mieszkańców dzieła Adama Mickiewicza.

źródło: FB, Miasto Turek, Gmina i Miasto Tuliszków, GOK Brudzew


UKS "Sprinter" z dofinansowaniem programu „Klub”- ...
Tuliszków: Podziękowania i wyrazy uznania, czyli r...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
czwartek, 13 czerwca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.