Brudzew: Gmina ze własną monografią autorstwa dr Mariusza Kaszyńskiego

Monografia Brudzew

W piątek, 16 listopada, w Gminnej Hali Sportowej w Brudzewie odbyła się prezentacja i promocja monografii pt. „Brudzew – dobra ziemskie, miasto, gmina”.

Pomysł wydania książki zrodził się już w 2010 roku. Jej autorem jest dr Mariusz Kaszyński, rodowity mieszkaniec Brudzewa, który od wielu lat bada dzieje miejscowości. Zebranie obszernego materiału z kilkunastu archiwów państwowych i diecezjalnych w kraju pozwoliło mu opracować dzieło, które przedstawia historię gminy Brudzew od epoki kamienia łupanego aż po czasy współczesne. Termin jej publikacji również nie jest przypadkowy. Promocja kilka dni po 11 listopada jest przejawem włączenia się Gminy Brudzew w obchody doniosłego jubileuszu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Piątkowa uroczystość rozpoczęła o godz. 17.00 Sylwia Kwaśna – Dyrektor Biblioteki Publicznej w Brudzewie, która wprowadził wszystkich w tematykę spotkania oraz powitała zaproszonych gości, wśród nich m.in. posła na sejm RP Ryszarda Bartosika, wicestarostę tureckiego Dariusza Kałużnego, wójta Gminy Brudzew Cezarego Krasowskiego, przewodniczącego Rady Kazimierza Wdowińskiego, radnych obecnej i przyszłej kadencji, a także przedstawicieli lokalnych instytucji i stowarzyszeń.

Wójt Krasowski w swoim wystąpieniu podziękował autorowi za trud włożony w przygotowanie książki oraz wskazał, że publikacja jest doskonałą okazją do odbycia podroży w głąb historii gminy i poznania jej dziejów. Następnie autor dr Mariusz Kaszyński przedstawił prezentacje multimedialną dotyczącą etapów tworzenia swojego dzieła a także jego struktury wewnętrznej. Podczas uroczystości głos zabrali także poseł Bartosik, starosta Kałużny oraz prezes Towarzystwa Przyjaciół Brudzew Ryszard Kaszyński. Przez wójta Gminy Brudzew zostały wręczone podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do powstania książki. Szczególne słowa uznania zostały skierowane do dra Mariusza Kaszyńskiego.

Po ciekawej prezentacji i podziękowaniach, dla zgromadzonej publiczności, wystąpiła młodzież ze Szkoły Podstawowej w Brudzewie śpiewając takie pieśni jak m.in. „Rozkwitały pąki białych róż” czy „Miejcie Nadzieję”. Na zakończenie dla wszystkich zagrała Orkiestra Dęta OSP Brudzew działająca przy GOK „Wozownia”. Muzycy zaprezentowali utwory patriotyczne, wśród nich „Piękna nasza Polska cała” oraz „Obozowa modlitwa”.

Niewiele jest gmin, które mogą pochwalić się własną monografią, dlatego wydanie książki o Brudzewie z pewnością podnosi jej prestiż. Warto zwrócić uwagę także na jej tytuł – „Brudzew – dobra ziemskie, miasto, gmina”. Niektórzy z gości obecnych na wydarzeniu zastanawiali się czy w przyszłości uda się odwrócić kolejność słów w tytule i postarać się o przywrócenie prawa miejskich dla Brudzewa.
 
Tuliszków: Auto dachowało w miejscowości Sarbicko....
Gm.Turek: Dzieci i młodzież z Cisewa na 100-lecie ...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
sobota, 05 grudzień 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.