Brudzew: Kultura chlebem pachnąca

Święto Chleba w Krwonach

Od pokazu wypieku tradycyjnego wiejskiego chleba rozpoczęło się w Krwonach (gmina Brudzew) niecodzienne wydarzenie pod nazwą „Kultura ze smakiem”. Smakowitych atrakcji dla każdego nie brakowało.

Sobotnie popołudnie obfitowało w kulinarne - i nie tylko - atrakcje. W centrum zainteresowania znalazł się pokaźnych rozmiarów piec chlebowy, a uczestnicy mogli dowiedzieć się jak tradycyjnymi metodami wypiekać pyszny domowy chleb. Po raz pierwszy w naszym regionie miał miejsce również Festiwal Filmów Kulinarnych z repertuarem dla widzów w każdym wieku. Organizatorzy, czyli Fundacja ze Smakiem przygotowali projekcje trzech filmów. Dla najmłodszych „Charlie i fabryka czekolady” i nieco starszych „Podróż na sto stóp” oraz „Życie od kuchni”. Przez tajniki tradycyjnej kuchni prowadził gości nie byle kto, bo sam Wojciech Lewandowski - prezes Fundacji Ogólnopolskiego Festiwalu Dobrego Smaku.

Oprócz tego koła gospodyń wiejskich, osoby indywidualne oraz stowarzyszenia z obszaru działania Turkowskiej Unii Rozwoju – T.U.R. walczyły o tytuł najsmaczniejszego – wypieczonego przez siebie domowego chleba. Podczas festiwalu uczestnicy mogli skosztować również pierwszej z naszego obszaru potrawy wpisanej na listę produktów tradycyjnych prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, tj. Szlachetnej Poleweczki z Ziemi Tureckiej.

Radosna rodzinna zabawa na Placu Zawiszy
Gm.Turek: II Nocny Turniej Piłki Nożnej Cisew Cup

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - Eugeniusz Maciejewski w wtorek, 03 września 2019 23:37

Jako były inspektor piekarń - ciastkarń Wojewódzkiego Związku Gminnych Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w Koninie składam podziękowania i gratulacje za kontynuowanie i rozpowszechnianie tradycji wypieku chleba i innych smakołyków. Dla własnego bezpieczeństwa każda osoba powinna znać sztukę wypieku podstawowego produktu spożywczego jakim jest - chleb ! Dla zainteresowanych mogę podać, ze najsmaczniejszy chlebek otrzymujemy w 5 - fazowej metodzie prowadzenia ciasta : zaczątek - przedkwas - półkwas - kwas - ciasto. Służę pomocą, kontakt do mnie na stronie piast - jmen. Pozdrawiam

Jako były inspektor piekarń - ciastkarń Wojewódzkiego Związku Gminnych Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w Koninie składam podziękowania i gratulacje za kontynuowanie i rozpowszechnianie tradycji wypieku chleba i innych smakołyków. Dla własnego bezpieczeństwa każda osoba powinna znać sztukę wypieku podstawowego produktu spożywczego jakim jest - chleb ! Dla zainteresowanych mogę podać, ze najsmaczniejszy chlebek otrzymujemy w 5 - fazowej metodzie prowadzenia ciasta : zaczątek - przedkwas - półkwas - kwas - ciasto. Służę pomocą, kontakt do mnie na stronie piast - jmen. Pozdrawiam :)
Gość
poniedziałek, 06 lutego 2023

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.