Brudzew: Spółdzielnia gminna kończy działalność. Co dalej z jej majątkiem?

Od deski do deski

Z pozoru niewinne pytanie wywołało burzę. W trakcie ostatniej sesji Rady Gminy Brudzew wrócił temat spółdzielni, którą Gmina Brudzew utworzyła w 2017 roku. Wtedy zapowiadano rewolucję w strukturze pracowniczej gminy, teraz Spółdzielnia Socjalna „Od deski do deski” ma zostać zlikwidowana.

- Jest taka prośba, żeby do Zakładu Gospodarki Komunalnej zakupić auto, które będzie służyć do przewozu pracowników i sprzętu – wnioskował podczas obrad radny Marek Oblizajek. - O ile mi wiadomo, to takie auto jest w posiadaniu gminy. Spółdzielnia miała takie auto – szybko zauważył Tomasz Kiciński. Wywołało to niemal 50-minutową dyskusję.

Po ponad dwóch latach działalności Spółdzielnia „Od deski do deski” ma zostać zlikwidowana. Gdy radni gminni w 2017 roku podejmowali uchwałę o jej utworzeni, wówczas wójt Cezary Krasowski zapowiadał, że taki podmiot ekonomii społecznej będzie szansą na ożywienie socjalno-ekonomiczne terenów pokopalnianych. Wszystkie zyski z jej działalności miały być wykorzystane na cele społeczne, jak na przykład organizacja warsztatów czy inicjatywy lokalnej społeczności. Autorką pomysłu i koordynatorem powołania Spółdzielni była Nina Kropidłowska.

O całości tworzonego wtedy projektu można przeczytać TUTAJ

Dziś wiemy, że gminna spółdzielnia socjalna nie utrzymała się na rynku i wkrótce zostanie zlikwidowana. Przypadkiem wywołana dyskusja na XXI sesji Rady Gminy Brudzew skupiła się jednak nie na samym fakcie zakończenia jej działalności, ale na tym co stanie się z posiadanym przez nią majątkiem oraz jej pracownikami.

- Spółdzielnia „Od deski do deski” będzie połączona ze Spółdzielnią „Powrócisz tu”. Zgodnie z przepisami prawa od stycznia 2020 roku taki majątek może być przeznaczony tylko na inną spółdzielnie – wyjaśniał wójt Krasowski. – Udało nam się pozyskać 120 tys. zł i przez 1,5 roku musiała ona funkcjonować. Po tym czasie my chcieliśmy dalej ciągnąć spółdzielnie, ale chcieliśmy, żeby dalej prowadzili ją pracownicy. Oni nie chcieli założyć spółdzielni i my wtedy byśmy przekazali im ten sprzęt. Ale pracownicy nie chcieli podjąć ryzyka i nie skorzystali z mojej propozycji – wskazywał dalej.

Problemem jest majątek likwidowanej spółdzielni, który jak wskazał Krasowski może być przekazany jedynie do Spółdzielni „Powrócisz tu” działającej w Krwonach.

– Panie wójcie, takie pytanie. Nasz sprzęt – bo to jest nasz sprzęt – bo wkład dawaliśmy. I teraz ta spółdzielnia [„Powrócisz tu” – dop. red.] będzie zarabiać na naszym sprzęcie. Czy my będziemy mieli z tego korzyść? Ja bym był za tym, żeby przekazać ten samochód do ZGK – stwierdził radny Piotr Maciaszek, jednak wójt Krasowski wciąż powtarzał, że nie ma takiej prawnej możliwości.

Cezary Krasowski mówił, że podjęte zostały różne próby, żeby spółdzielnia mogła dalej funkcjonować. Na końcu jednak przyznał, że plany, które były na początku, nie zrealizowały się, ale żadnej złotówki gmina nie straciła. Zamysł był taki, że jeśli Spółdzielnia nie wypali to sprzęt przejmie założyciel, czyli gmina, ale zmieniły się przepisy.

Wiele pytań radnych dotyczyło Spółdzielni „Powrócisz tu” z siedzibą w Krwonach, m.in. tego kto jest jej założycielem i kto jest jej prezesem. Wiele wątpliwości dotyczyło także wynajęcia na jej rzecz budynku po byłej Szkole Podstawowej w Krwonach z bardzo niskim czynszem.
Radni mieli dużo obaw dotyczących zasadności przekazania sprzętu gminnej Spółdzielni Socjalnej „Od deski do deski” na rzecz Spółdzielni „Powrócisz tu” działającej w Krwonach. Na końcu padł wniosek radnego Mateusza Kaszyńskiego, żeby na kolejnej sesji wójt przedstawił kompleksową informację na temat działalności założonej w 207 roku. Sprawa wśród radnych wzbudziła wiele emocji.
fot.fb
Karuzela: Zakochaj się w fantastycznych okazjach
Język angielski, judo, narty, snowboard- czyli Ryt...

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - xxx-lucyfer w czwartek, 13 luty 2020 09:54

Wybraliście tego Pana na Wójta, to dlaczego teraz płaczecie?

Wybraliście tego Pana na Wójta, to dlaczego teraz płaczecie?
Gość
poniedziałek, 03 sierpień 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.