Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Ciekawostka na niedzielę: Kryminalna przeszłość pieczęci z Turku

Kryminalna przeszłość pieczęci z Turku
Od niedawna w zbiorach Wielkopolskiego Archiwum Społecznego znajduje się pieczęć o średnicy 49 mm. Jest to pieczęć, która, jak się mogło zdawać, należała do Państwowego Gimnazjum im. gen. Tadeusza Kościuszki w Turku. Interesujące jest jednak jej przeznaczenie… 
 
 
Przeznaczenie takiej pieczęci wydawałoby się dość oczywiste. Mogła służyć do stemplowania ważnych dokumentów, w tym uczniowskich świadectwa. Zdjęcie pieczęci udostępniło w mediach społecznościowych Wielkopolskie Archiwum Społeczne sugerując, że owa pieczęć służyć mogła do… fałszerstw. 
 
Skąd takie przypuszczenie?  - Przede wszystkim po porównaniu z innymi pieczęciami z okresu przedwojennego, poza nielicznymi wyjątkami, można stwierdzić, że guma z pieczęci jest w zbyt dobrym stanie. Natomiast po porównaniu z pieczęciami z okresu Polski Ludowej można stwierdzić, że tłoki są bardzo do siebie podobne. 
Dlatego sądzimy, że pieczęć pochodzi z okresu powojennego, mniej więcej z końca lat 40-tych i początku lat 50-tych XX w - wyjaśniają przedstawiciele WAS. 
 
Źródło: Fb/WAS 
Bezpłatne zajęcia sportów walki w ferie. Zapraszam...
Uczniowie z Kaczek trenowali z wojskiem

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
czwartek, 13 czerwca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.