Tegoroczna, osiemnasta już edycja Dni Kultury Bez Barier rozpoczęła się od warsztatów plastycznych. Celem zajęć było wprowadzenie osób niepełnosprawnych do aktywności społecznej. Przed nami jeszcze wiele niespodzianek w których z całą pewnością warto uczestniczyć.
Jesień w Turku to już tradycyjnie Dni Kultury bez Barier, które w tym roku rozpoczęły się od warsztatów plastycznych pod hasłem “Barwy jesieni”, które prowadzono w placówkach działających na rzecz osób niepełnosprawnych - Środowiskowych Domów Samopomocy przy ulicach Poduchowne i 3 Maja, Zespole Placówek Edukacyjno-Wychowawczych oraz Stowarzyszenia na Rzecz Warsztatu Terapii Zajęciowej SINTUR..
Materiał zebrany podczas warsztatów posłuży do zorganizowania wystawy pod okiem wykwalifikowanej plastyczki Joanny Chaleckiej – Kuraszyk. Plastyka jako element szeroko rozumianej arteterapii rozwija sprawność manualną i twórcze otaczającej nas rzeczywistości poprzez użycie różnorodnych materiałów i technik plastycznych. Pogłębia wrażliwość i wzmaga chęć nawiązywania kontaktów z otoczeniem. Dostarcza inspirujących wrażeń i przeżyć. Jest niezawodnym i niezastąpionym sposobem na poznawanie świata z całą jego różnorodnością i urodą. Istotą całego przedsięwzięcia jest spotkanie szkoleniowe osób niepełnosprawnych, umożliwienie im zdobycia nowych umiejętności w sferze poznawczej i społecznej.
Już w najbliższych dniach 14 i 15 października odbędzie się spotkanie z Mariuszem Mączką – artystą malującym ustami i nogami. To jedno z działań pokazujące szerszej społeczności zdolności artystyczne osób niepełnosprawnych.
Na 17 października natomiast zaplanowano warsztaty „Pysznie budujemy relacje” – spotkanie z Pascalem Brodnickim, który zaprezentuje swoją twórczość i pasję gotowania podopiecznym ośrodków oraz zaproszonej młodzieży ze szkół podstawowych, ponadpodstawowych i mieszkańcom miasta.
Dni Kultury Bez Barier to również 25. Ogólnopolski Przegląd Twórczości Muzycznej Osób Niewidomych i Słabowidzących „Widzieć Inaczej” o nagrodę burmistrza zaplanowany na 19 października. Przegląd składa się z części dopołudniowej w której wykonawcy biorą udział w przesłuchaniach konkursowych. Każdy wykonawca prezentuje program do 10 minut.
Oceny prezentacji dokona profesjonalna komisja artystyczna. Gościem specjalnym będzie w tym roku Robert Janowski. 23 października odbędzie się natomiast prezentacja twórczości artystycznej osób sprawnych inaczej „Tacy Sami”.
Zapraszamy!