Dobra: „Kultura to ludzie i trzeba ją tworzyć z ludźmi”, czyli nowa część Centrum Kultury oddana do użytku

Centrum Kultury w Dobrej

Nowoczesna, kameralna, estetyczna i posiadająca odpowiedni klimat. Taka właśnie jest nowa część Centrum Kultury w Dobrej, która we wtorek, 14 stycznia oficjalnie przekazana została do użytku. Tego dnia symboliczna wstęga została przecięta, czego dokonali wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski, burmistrz Dobrej Tadeusz Gebler, przewodniczący Rady Miejskiej w Dobrej Tomasz Gil oraz dyrektor Centrum Kultury w Dobrej Jacek Gajewski.

-W ciągu 30 lat historii zorganizowaliśmy mnóstwo wydarzeń kulturalno- rozrywkowych, patriotycznych, konkursów, przeglądów i spotkań. Nasza działalność to głównie amatorski ruch artystyczny. Przy ośrodku działa również Orkiestra Dobra- Żeronice, dwa zespoły seniorów Serenada i Alebabki, Społeczne Ognisko Muzyczne, formacje taneczne, koło plastyczne, rytmiczne i wokalne. Poza tym jest również nauka języków obcych- opowiadał z pasją o działalności Centrum Kultury w Dobrej dyrektor Jacek Gajewski.

Aby wszystko mogło sprawnie funkcjonować potrzebne jest miejsce w którym można się rozwijać i do którego chce się wracać.

-Po tylu latach oczekiwań dzięki dofinansowaniu z programu Rozwoju Obszarów Wiejskich można było przebudować, wyposażyć i rozbudować klatkę schodową przystosowaną dla osób niepełnosprawnych i przestrzeń. Sala nie jest duża, ale to też jest jej atut. Mamy już pewne pomysły, które chcielibyśmy w tej kameralnej scenerii realizować- mówił dyrektor Centrum Kultury.

Jacek Gajewski po krótce przedstawił historię budynku, który niegdyś służył społeczności jako strażnica OSP. Drzwi otwarte były dla każdego, a społeczeństwo integrowało się z wielką chęcią.

-Kultura to ludzie i trzeba ją tworzyć z ludźmi, ale jeśli są narzędzia i warunki które pomagają w tej materii to na pewno są większe możliwości i jest łatwiej- mówił dyrektor Centrum Kultury.

Wreszcie nadeszła długo wyczekiwana chwila. Uroczyste przecięcie wstęgi oraz poświęcenie stało się symbolicznym i ostatecznym symbolem wieńczącym dzieło.

-Przez 25 lat pomieszczenia były w stanie surowym. Naprawiono rozchodzące się mury, co spowodowane było brakiem wieńca, założono dach i zastąpiono eternit blachą. Podwieszono i ocieplono sufit. Reszta czekała na lepszy czas. Ten czas nadszedł i wykorzystany został prawidłowo. Bo tak, jak kultura wypełnia określoną przestrzeń tak przestrzeń jest potrzebna do rozwoju kultury- mówił Jacek Gajewski.

Rozbudowa możliwa była dzięki programowi Rozwoju Obszarów Wiejskich z zadania pod nazwą „Rozbudowa i wyposażenie Centrum Kultury w Dobrej celem adaptacji pomieszczeń na potrzeby prowadzenia edukacji kulturalnej”. Kwota o jaką wnioskowano w Urzędzie Marszałkowskim to 866 tys 421 zł. Pozyskane z niniejszego źródła pieniądze prawie 500 tys.zł. Po przetargu suma, którą wydatkowano na zadanie wyniosła 793 tys 553 zł. Podczas prac dobudowano klatkę schodową, wyremontowano pomieszczenia, toalety czy korytarze. Wszystko zostało rozbudowane i przebudowane za kwotę 683 tys 983 zł. Elementem projektu było także wyposażenie czyli stoły, krzesła, scena, oświetlenie i nagłośnienie. To opiewało na sumę około 110 tys.zł.

-Warto pamiętać patrząc na część tego projektu zwrócić szczególną uwagę na to, że te środki w ramach programu obszarów wiejskich, środki pochodzące z Unii Europejskiej zmieniają naszą rzeczywistość w wielu miejscach na mapie Wielkopolski, również na terenie gminy Dobra- mówił wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski, życząc między innymi burmistrzowi dalszych skutecznych działań w pozyskiwaniu środków finansowych.

Gratulacje oraz powodzenia w realizacji założeń życzyli Jackowi Gajewskiemu dyrektorzy ośrodków kultury z terenu powiatu tureckiego oraz samorządowcy z gminy Dobra.

Na zakończenie wydarzenia na nowej scenie wystąpiły uczennice ze szkoły w Dobrej. Niespodzianką był natomiast przepiękny koncert w wykonaniu pianistki i kompozytorki Leny Ledoff.
Dobra: Nowa karetka już na miejscu. Kluczyki i dok...
Dlaczego warto skorzystać z serwisu randkowego? Na...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
piątek, 18 wrzesień 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.