Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

„Dziewczyna z pamiętnika. W poszukiwaniu Rywki z łódzkiego getta”

Muzeum Miasta Turku

Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera zaprasza na kolejną wystawę czasową, zatytułowaną „Dziewczyna z pamiętnika. W poszukiwaniu Rywki z łódzkiego getta”, pochodząca z Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie.

Wystawa prezentuje historię młodej dziewczyny, która stara się dokumentować swoje zmagania z wojenną rzeczywistością poprzez prowadzenie pamiętnika. To właśnie ów pamiętnik, wzruszający zapis życia i dorastania w łódzkim getcie i świadectwo żydowskiej dziewczynki, która straciła rodzeństwo i rodziców, ale mimo chwil zwątpienia, nie straciła nadziei stanowi punkt wyjścia wystawy. Autorka zapisanego na 112 pożółkłych kartach pamiętnika pochodzącego z getta łódzkiego przez długi czas pozostawała anonimowa, lecz dzięki staraniom wielu historyków i badaczy z USA, Polski i Izraela udało się ją zidentyfikować. Była to Rywka Lipszyc. Urodziła się 15 kwietnia 1929 roku w Łodzi. Cała rodzina Rywki mieszkała przy ulicy Południowej 43 i była jak wszyscy mieszkańcy Łodzi świadkiem wkroczenia do miasta wojsk niemieckich 8 września 1939 roku. Już od pierwszych chwil towarzyszyło im przerażenie spowodowane brutalnością sił okupacyjnych wobec ludności żydowskiej i systemem wprowadzonych zakazów. Wojna przerwała także edukację Rywki, która miała wtedy zaledwie 11 lat. W kilka miesięcy później, decyzją władz okupacyjnych, ludność żydowska została zmuszona do zamieszkania w utworzonym w lutym 1940 getcie…

Ekspozycja stanowi unikalne narzędzie edukacyjne, które może ułatwić percepcję II wojny światowej i samego Holokaustu. Rywka staje się przewodnikiem w świecie chaosu, upadku wartości, cierpienia i śmierci. Dzięki perspektywie biograficznej odbiorcy łatwiej jest przybliżyć się do przeszłości i utożsamić z bohaterką opowieści.

Wystawa dostępna od 24 marca do 7 maja 2023 r. W dniu 24 marca (piątek) o godz. 18:00 zapraszamy na otwarcie połączone z prelekcją on – line pt. Historia Rywki w świetle praw człowieka, którą poprowadzi dr Katarzyna Suszkiewicz – kierownik działu edukacji w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie oraz współautorka wystawy.

Serdecznie zapraszamy!

Łączy nas krew. Kolejna udana akcja krwiodawców z ...
Sukces Aleksandra Jachimowskiego w konkursie histo...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
czwartek, 13 czerwca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.