Jedna z najważniejszych powieści XX wieku już w sobotę na deskach kaliskiego Teatru

Teatr im.Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu

„Mistrz i Małgorzata" Michaiła Bułhakowa, ponad pięciusetstronicowa powieść, pełna tajemnic i symboli, uznawana jest za jedno z najwybitniejszych dzieł literatury XX wieku. Już w sobotę 15 grudnia widzowie Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu przekonają się, jak z wyzwaniem zaadaptowania tej powieści na deski teatru zmierzył się kaliski zespół aktorski pod kierunkiem reżysera Gabriela Gietzky'ego.

Akcja powieści Bułhakowa rozgrywa się w latach 30. ubiegłego wieku w sowieckiej Rosji. Do Moskwy przybywa tajemniczy mężczyzna – mieniący się profesorem czarnej magii – Woland. Wraz ze swoją osobliwą świtą sieje spustoszenie wśród członków racjonalnej i ateistycznej elity kulturalnej Moskwy. Misja Wolanda splata się z losami Mistrza – opętanego ideą napisania powieści o Jezusie – i jego ukochanej Małgorzaty.

Reżyserem spektaklu jest Gabriel Gietzky, urodzony w 1969 r., absolwent wrocławskiej filii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie oraz Wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Teatralnej w Warszawie. – Im dłużej pracuję nad tą powieścią, tym bardziej w mojej głowie wyłania się hasło, które wręcz krzyczy z „Mistrza i Małgorzaty” – Obudźcie się! – mówi reżyser. – Powieść odwołuje się do fundamentalnych prawd, ale opisuje je w sposób baśniowy, śmieszny i bez zadęcia.

Adaptacją powieści na deski teatru zajął się Radosław Paczocha, scenografię zaprojektowała Maria Kanigowska, a kostiumy – Marta Kodeniec. Muzykę skomponował Marcin Nenko, kontrabasista, kompozytor, współzałożyciel zespołu Chłopcy kontra Basia. Wizualizacje i projekcje wideo stworzył zaś Tomasz Gawroński z kolektywu Tving Stage Design.

Wśród artystów pracujących nad spektaklem znalazł się również doskonale znany kaliskiej publiczności Witold Jurewicz – w latach 1993-2008 dyrektor artystyczny Międzynarodowych Prezentacji Współczesnych Form Tanecznych w Kaliszu oraz założyciel, dyrektor artystyczny, choreograf i reżyser Teatru Tańca ALTER. Wraz z Marleną Bełdzikowską opracował ruch sceniczny.

Sobotni spektakl będzie debiutem Malwiny Brych na kaliskiej scenie. Obsadzenie tegorocznej absolwentki wrocławskiej filii Akademii Teatralnej w Krakowie w roli Małgorzaty nie było oczywistym wyborem. – Zazwyczaj aktorki angażowane do roli Małgorzaty są dużo starsze niż ja, dlatego starałam się nie inspirować się innymi kreacjami aktorskimi. Chciałam odnaleźć tę Małgośkę w sobie - mówi aktorka.

W rolę Mistrza wcieli się Michał Grzybowski; demonicznego Wolanda zagra Michał Wierzbicki. W pozostałych rolach wystąpią: Agnieszka Dulęba-Kasza, Krystyna Horodyńska, Małgorzata Kałędkiewicz-Pawłowska, Aleksandra Pałka, Bożena Remelska, Izabela Wierzbicka, Zbigniew Antoniewicz, Jakub Łopatka, Wojciech Masacz, Marcin Trzęsowski, Maciej Zuchowicz. Do aktorów z kaliskiego zespołu dołączą również tancerze ze Studium Animatorów Kultury w Kaliszu: Aleksandra Smoliga, Mikołaj Dolata i Piotr Żurawski.

Premiera „Mistrza i Małgorzaty” odbędzie się na Dużej Scenie Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu w sobotę 15 grudnia. Bilety na spektakle do końca roku są wyprzedane. Spektakl powróci na scenę po Nowym Roku – 5 i 6 stycznia 2019.
 
Pożyczka na samochód - nie tylko w banku
Brudzew: Bajarze z Karawany Opowieści w bibliotece

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
piątek, 29 maj 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.