Kaliski Teatr dostępny także dla osób niewidomych i Głuchych

Teatr Kalisz

Symultaniczna audiodeskrypcja spektakli, tłumaczenie na Polski Język Migowy, warsztaty dla niesłyszących dzieci, kurs tworzenia audiodeskrypcji. To wszystko po to, aby także osoby niewidome i niesłyszące mogły mieć pełen dostęp do oferty kulturalnej kaliskiego teatru.

To już druga edycja projektu ZOBACZ USŁYSZ POCZUJ TEATR w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. W ramach programu „Kultura Dostępna” trzy spektakle repertuarowe zostaną przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu: dla młodszych widzów, jedna z najbardziej znanych baśni świata „Kopciuszek”, a dla dorosłych francuska komedia „Kolacja dla głupca” oraz rosyjski dramat „Romans”.

Projekt kaliskiego Teatru umożliwia widzom o wyjątkowych potrzebach lepsze zrozumienie przedstawień. Dla wielu, jest to pierwsza w życiu okazja, aby w pełni uczestniczyć w spektaklu teatralnym. Dzięki audiodeskrypcji osoby niewidome wiedzą co dzieje się na scenie, a jednocześnie w żadnej sposób nie przeszkadza ona widzom słyszącym – głos lektora opisującego wydarzenia nadawany jest bezprzewodowo przez specjalne zestawy słuchawkowe. Natomiast spektakle tłumaczone na Polski Język Migowy są dla słyszących widzów niespotykaną atrakcją i możliwością zapoznania się z obcym językiem.

Dla osób zainteresowanych ułatwianiem dostępu do kultury Teatr zaplanował też darmowe warsztaty z tworzenia scenariusza audiodeskrypcji – prowadzone przez profesjonalistów z Fundacji Audiodeskrypcja. Dwudniowe warsztaty odbędą się 24–25 września w godzinach 14.00–19.00. Zgłoszenia przyjmuje koordynatorka projektu Joanna Sobocka (e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)
W ramach projektu zaplanowane są również warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży niesłyszącej, które poprowadzi aktor kaliskiego Teatru – Dariusz Sosiński.

Dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów wstęp na spektakle objęte projektem jest bezpłatny. Dla grup zorganizowanych spoza Kalisza przewidziana jest także refundacja kosztów podróży (po okazaniu rachunku). Aby zarezerwować miejsca prosimy o kontakt z Biurem Organizacji Widowni (tel. 62 760 53 10, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

Projekt „Teatr dostępny. Oferta kulturalna dla widzów z niepełnosprawnością wzroku i słuchu” finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Dostępna” oraz ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

 

Już w niedzielę Tur zmierzy się Tulisią
Biblioteczny Klub Filmowy powraca!

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
piątek, 29 maj 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.