Kawęczyn: Gmina zamieniła się w plan filmowy. Premiera we wrześniu

Film historyczny powstaje w gminie Kaweczyn
Sceny sprzed 80 lat odżywają na terenie gminy Kawęczyn, gdzie trwają zdjęcia do filmu o zbrodni hitlerowskiej, której dokonano w Głuchowie w 1939 roku. Zdjęcia powstają m.in. w miejscowości Nowy Świat. 
 
Sceny do filmu powstawały m.in. na terenie gospodarstwa Józefa Frątczaka w Nowym Świecie. Dokument opowiada o dramatycznych wydarzeniach z 9 września 1939. Dzień wcześniej, na posesji państwa Chojnackich w Głuchowie zatrzymał się wracający z pracy mieszkaniec Mikulic. Schował się przed nadchodzącymi żołnierzami w stodole, jednak został dostrzeżony. Hitlerowcy podpalili stodołę, mężczyznę schwytano. Kazano mu uciekać, po czym po kilkudziesięciu metrach zastrzelono. Okupanci postanowili ukarać również rodzinę, która udzieliła mu schronienia. Wtargnęli do domu Józefa Chojnackiego i rozkazali mu go opuścić. Z sąsiednich domów wyprowadzili także Antoniego Chudzika, Józefa Borysia, Jana Borysia (syna Józefa Borysia), Józefa Gidelskiego (zięcia Józefa Borysia) oraz Ksawerego Mariańskiego (pracownika państwa Bartosików). Wszystkich sześciu mężczyzn zapędzono za budynki należące do Józefa Borysia - obecnie gospodarstwo państwa Gidelskich, tam dokonano na nich egzekucji przez rozstrzelanie. Przeżył tylko najmłodszy z nich - wówczas blisko 17-letni Jan Boryś – syn Józefa. Kiedy padły strzały, chłopiec razem z pozostałymi osunął się na ziemię. Szczęśliwie nie został on jednak postrzelony. Jan Boryś przeżył wojnę, a po jej zakończeniu zamieszkał w miejscowości Marchwacz w powiecie kaliskim. 
 
Realizacji filmu podjął się Paweł Janicki, zaś aktorami są Oliwia Dzikowska, Henryk Antczak, Alojzy Czechowski, Dariusz Jaworski, Karol Matczak, Marcin Mazurek, Marcin Kumant, Paweł Frątczak, Artur Lodziński, Adrian Kwinciak oraz Sylwester Dzikowski. Niemieckie mundury i rekwizyty pochodziły ze zbioru regionalisty, kolekcjonera, rekonstruktora, a obecnie zastępcy wójta gminy Koźminek - Karola Matczaka. Premiera filmu będzie mieć miejsce 14 września, podczas obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej w gminie Kawęczyn.
 
Fot. UG Kawęczyn
PiSowskie „atomówki” na start…
Brudzew: Mieszkańcy Ogrodowej z szansą na rondo

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
czwartek, 20 stycznia 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.