Malanów: Jarzębinki. To już 20 lat - 2020

Jarzębinki

„Najpiękniejsze są wspomnienia, które ma się jeszcze przed sobą” - Jeanne Moreau.

Ludzkie życie jest rozciągnięte w czasie, a to co się zdarzyło ma istotne znaczenie dla teraźniejszości i przyszłości. Nie inaczej jest z szanownym jubilatem – zespołem Jarzębinki z Dziadowic.

W lipcu 2020 roku minęło 20 lat odkąd w przestrzeni kultury gminy Malanów pojawił się zespól ludowy Jarzębinki. Zespół, który do dzisiejszego dnia uświetnia swoimi występami wszystkie uroczystości gminne oraz reprezentuje naszą gminę na przeglądach i festiwalach regionalnych, zyskując uznanie jury i sympatię publiczności.

Dzieląc się swoją pasją do śpiewania Jarzębinki zawsze miały w sercach to, co dla Nich najważniejsze: kultywowanie folkloru i lokalnej kultury ludowej. Równie często dzieliły się z widzami swoimi zdolnościami aktorskimi, dozując dużą dawkę humoru w autorskich przedstawieniach kabaretowych. Swój kunszt aktorski zaprezentowały także na deskach Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu czy w inscenizacji malanowskiego wesela z lat 30-tych.

Podczas jubileuszu kierownik zespołu Anna Kłodawska wspominała: - Gdy w 2000 roku powstał nasz zespół by wystąpić na festynie folklorystycznym w Dziadowicach nikt nie podejrzewał że przetrwamy 20 lat i aktywnie będziemy brali udział we wszystkich uroczystościach gminnych, a także w przeglądach i festiwalach regionalnych.

Pani Ania wspomniała też z sympatią o inicjatorkach powstania zespołu, paniach: Jolancie Rusieckiej-Drygała i Krystynie Sobczak. Podziękowała również wójtowi Ireneuszowi Augustyniakowi i Małgorzacie Przygońskiej - dyrektor centrum kultury za wsparcie i możliwość prowadzenia działalności oraz realizowania pasji jaką jest zamiłowanie do muzyki, śpiewu i kultury ludowej.

Jubileusz 20-lecia zespołu uświetnili swoją obecnością: Ireneusz Augustyniak – Wójt Gminy Malanów, Małgorzata Przygońska – dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Malanowie, Renata Bińkowska – dyrektor Szkoły Podstawowej w Dziadowicach, Mirosław Krawczyk – sołtys z Dziadowic oraz zaprzyjaźnieni z zespołem Józef Cajdler i Marcin Toborek.

Zaproszeni goście złożyli gratulacje i ogromne podziękowania za całokształt działalności w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

Wójt i dyrektor CKiBP podziękowali za piękną 20 – letnią pracę na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego malanowskiej ziemi oraz budowę wspólnoty opartej na historii i tradycji. Podkreślili, że osiągnięcia te nie byłyby możliwe bez osobistego zaangażowania i pasji, z jaką podejmowane były kolejne wyzwania.

Po okolicznościowych przemówieniach i życzeniach przyszedł czas na poczęstunek. Oczywiście wspólne biesiadowanie nie mogło obejść się bez popisów wokalnych i aktorskich szanownych jubilatów.

Nie sposób przecenić wkładu członków zespołu w popularyzację folkloru naszego regionu. Przez te wiele lat Jarzębinki dostarczały widzom i słuchaczom niezapomnianych przeżyć i wzruszeń. Mając nadzieję na kolejne takie jubileusze - gratulujemy, dziękujemy i prosimy o więcej.

Małgorzata Przygońska


Trzeci dzień ewakuacji pensjonariuszy „Domu Kombat...
Studniówki odwołane. Maturzyści nie zatańczą Polon...

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - janosik w środa, 07 października 2020 13:43

Fajnie pięknie tak trzymać . Dużo zdrówka życzę dla wszystkich .

Fajnie pięknie tak trzymać . Dużo zdrówka życzę dla wszystkich .
Gość
poniedziałek, 18 października 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.