Malanów: Moja Mała Ojczyzna, czyli konkurs obfitujący w wiedzę

Malanów

"Małe ojczyzny uczą żyć w ojczyznach wielkich, w wielkiej ojczyźnie ludzi. Kto nie broni i nie rozwija tego, co bliskie - trudno uwierzyć, żeby był zdolny do wielkich uczuć w stosunku do tego, co największe w życiu i na świecie.“ - Janusz Pasierb.

Mała Ojczyzna, miejsce gdzie są korzenie każdego człowieka, miejsce, które uczy żyć w Wielkiej Ojczyźnie. O Małą Ojczyznę należy dbać poprzez krzewienie wiedzy zarówno historycznej jak i współczesnej. Rozpowszechnianie wiedzy o historii lokalnej, promowanie kultury oraz informacji o najbliższym regionie są bardzo ważne, szczególnie wśród młodzieży. Taki właśnie cel przyświecał XIV Konkursowi Wiedzy o Gminie Malanów.

Konkurs odbył się 16 listopada 2022 r. w siedzibie Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Malanowie pod honorowym patronatem Ireneusza Augustyniaka – Wójta Gminy Malanów. W konkursie brali udział uczniowie klas VII ze szkół podstawowych w Malanowie oraz Miłaczewie i klas VII i VIII szkoły podstawowej w Dziadowicach. Trzyosobowe reprezentacje poszczególnych szkół odpowiadały na pytania w kategoriach: historia, władze gminy, inwestycje gminne, życie społeczne, media, z życia szkoły. Nowością w tej edycji konkursu była zagadka muzyczna oraz quiz rozwiązywany na tabletach. Oprócz pytań zamkniętych, punktowane było również pytanie otwarte skierowane do pozostałej części uczniów znajdujących się w sali, które brzmiało: co waszym zdaniem należałoby zrobić lub zmienić aby poprawić jakość życia mieszkańców gminy Malanów. Odpowiedzi stają się podpowiedzią dla władz gminy jakich zmian życzyłaby sobie młodzież. Szczególnie dużo uwagi młodzi ludzie poświęcają działaniom proekologicznym oraz charytatywnym ale interesują się także funkcjonalnością infrastruktury. Wiele z inicjatyw przedstawionych przez młodzież jest w trakcie realizacji co podkreślił Ireneusz Augustyniak w podsumowaniu konkursu. Powstaje serce do zbierania nakrętek, sadzone są drzewa miododajne a infrastruktura jest modernizowana.

Zmagania konkursowiczów obserwowali dyrektorzy szkół: Emilia Stefaniak, Marek Nowicki, Urszula Kamińska, Beata Myszyńska. W jury konkursowym zasiadali: Ireneusz Augustyniak – Wójt Gminy Malanów, Łukasz Nowak – Sekretarz Gminy Malanów oraz Katarzyna Gorgolewska-Erkiet – Kierownik Centrum Usług Wspólnych w Malanowie. Po podliczeniu punktacji za wszystkie zadania klasyfikacja prezentuje się następująco:

I miejsce Szkoła Podstawowa w Miłaczewie reprezentowana przez:

Gabrielę Kornacką
Maję Kędzia
Wiktorię Robak

II miejsce Szkoła Podstawowa w Malanowie reprezentowana przez:

Zuzannę Błaszczyk
Alicję Czerniak
Kacpra Szczapa

III miejsce Szkoła Podstawowa w Dziadowicach reprezentowana przez:

Emila Kubiaka
Eryka Stelmacha
Paulę Pietrzak

Zakres wiedzy niezbędnej do udziału w Konkursie Wiedzy o Gminie Malanów jest ogromny, dlatego szczególne podziękowania należą się paniom przygotowującym uczniów do konkursu: Anna Węs – SP Dziadowice, Justyna Balcerzak – SP Malanów, Jolanta Piekarczyk – SP Miłaczew. Nauczycielki otrzymały drobny upominek oraz podziękowanie.

Pytania konkursowe zostały przygotowane przez Małgorzatę Przygońską – dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Malanowie - przy wykorzystaniu: Cyfrowego Archiwum Historii Gminy Malanów, rocznych wydań Gazety Malanowskiej, strony internetowej malanow.pl. Czytelników zachęcamy do korzystania z tych źródeł aby pogłębiać wiedzę o Małej Ojczyźnie.

źródło: malanow.pl

Paula Biskup awansowała do finału „Mam Talent”!
Mini Olimpiada pomimo wszelkich barier

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
poniedziałek, 04 grudnia 2023

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.