Malanów: Noc detektywów z Krzysztofem Petkiem

Noc Detektywów

Dzień 13.10.2018 r. na długo pozostanie w pamięci uczestników „Nocy detektywów” zorganizowanej przez Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną w Malanowie. Mieszkańcy tej miejscowości mogli być zdziwieni widokiem kilkuosobowych grup młodzieży przemieszczających się późnym wieczorem w poszukiwaniu kolejnych wskazówek mających pomóc odnaleźć miejsce ukrycia tajnych dokumentów szpiegowskich.

Emocjonujący wieczór zaczął się spotkaniem autorskim ze sprawcą zamieszania – Krzysztofem Petkiem – pisarzem, reportażystą, podróżnikiem, organizatorem wypraw, szkól przetrwania oraz propagatorem akcji czytelniczych. Pan Krzysztof, zebranej w świetlicy wiejskie w Malanowie młodzieży, opowiadał o podróżach które odbył. Za pomocą pokazu slajdów oraz barwnych opowieści, przeprowadził słuchaczy przez Rumunię, Amazonię, Czarnobyl, Syberię. Swoje słowa przeplatał zabawnymi anegdotami, faktami historycznymi i geograficznymi oraz dygresjami literackimi czy społecznymi.

Kolejnym punktem spotkania był pokaz sztuki samoobrony. Podróżnik demonstrował jak można, przy minimalnym wykorzystaniu siły, uwolnić się od napastnika. Jak trzymać ręce oraz ustawiać stopy aby zwiększyć swoje szanse na odparcie ataku. Młodzież pod czujnym okiem pana Krzysztofa ochoczo ćwiczyła pokazane triki. Następnie pisarz omówił sztukę kamuflażu stosowaną w warunkach słabego oświetlenia, nauczył jak się skradać aby nie zostać usłyszanym oraz zauważonym. Przekazane umiejętności pan Krzysztof sprawdził w praktyce, przez zainscenizowanie akcji szpiegowskiej z udziałem młodzieży.

39 uczestników „Nocy Detektywów” podzieliło się na 7 grup. Przed rozpoczęciem najbardziej wyczekiwanej części spotkania czyli poszukiwania zaginionych dokumentów szpiegowskich, młodzież uzupełniła zapasy energii solidną porcją pizzy oraz ciepłym napojem. Tak pokrzepieni wyruszyli w teren uzbrojeni w pierwsze wskazówki. Ich zadanie polegało na poszukiwaniu kodów ukrytych w różnych częściach Malanowa, przekazaniu ich telefonicznie do centrali aby uzyskać kolejne podpowiedzi. Poszukiwania przeplatane były zadaniami specjalnymi jak otwarcie walizki po odgadnięciu prawidłowego kodu. Niewątpliwie dużą frajdą była przejażdżka autem terenowym po żwirowni i wykonanie jednego z zadań specjalnych polegajacego na strzelaniu do puszek pistoletem wiatrowym. Poszukiwania terenowe młodych detektywów zakończyły się o umówionej godzinie jaką była 2 w nocy w świetlicy wiejskiej. Tam młodzież dostawała określone kwoty za każdy odnaleziony kod. Te pieniądze pozwoliły poszukiwaczom na licytację wskazówek, ułatwiających zlokalizowanie poszukiwanego tej nocy dokumentu szpiegowskiego. Zwyciężyła drużyna w składzie: Zofia Cyls, Tobiasz Jarek, Wiktoria Pyzik, Zofia Stawicka, Marika Kujawa pod dowództwem Małgorzaty Chrzęsciewskiej. Gratulacje dla nich. Ale także dla pozostałych uczestników za wytrwałość, pomysłowość, chęć działania.

Do zobaczenia za rok.

Akcja „Noc Detektywów” została zrealizowana dzięki środkom finansowym z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Anna Sobczak

Dobra: Dzień Edukacji Narodowej i Ślubowanie klas ...
Finał akcji „Z KSIĄŻKĄ na Walizkach”

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
sobota, 05 grudzień 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.