Malanów: Tradycja na kazimierzowskiej scenie

Malanów

Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, który odbył się w dniach 23-26 czerwca 2022 roku to jeden z najbardziej prestiżowych i znanych festiwali muzyki ludowej. W tym roku do tego nadwiślańskiego miasteczka już po raz 56. przyjechali artyści ludowi z całej Polski i miłośnicy kultury ludowej. W koncercie konkursowym udział wzięło ponad 650 wykonawców startujących w czterech kategoriach: kapel ludowych, instrumentalistów, zespołów śpiewaczych oraz solistów.

„Ochrona kultury ludowej, tych najcenniejszych tradycji, które jeszcze przetrwały: śpiewaczych, obrzędowych, gwarowych - to cel festiwalu. Tradycja i kultura, która ma nie zaginąć, a rozśpiewać się po całej Polsce” – tłumaczy Janina Biegalska, koordynator działań programowych na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.

Dzięki nominacji otrzymanej z Centrum Kultury i Sztuki w Koninie zaszczytu występu wśród najlepszych polskich artystów ludowych dostąpiła żeńska cześć zespołu Tradycja z Malanowa. Zgodnie z regulaminem śpiewaczki zaprezentowały trzy autentyczne, niestylizowane pieśni ludowe charakterystyczne dla naszego regionu: „Idzie chmura od Kalisza”, „Ty wianeczku ty mój lawendowy”,” Po zieluny wodzie”.

Występ Tradycji otrzymał gromkie brawa od publiczności. Panie zachwyciły nie tylko swoim śpiewem, ale także wyglądem. Turyści podziwiali malanowskie stroje, choć może nie tak kolorowe jak z innych regionów kraju, ale za to z pięknymi i niepowtarzalnymi czepcami. Na kazimierzowskim rynku ustawiały się kolejki chętnych do zrobienia sobie wspólnej fotografii z naszym zespołem.

Bardzo dziękuję Centrum Kultury i Sztuki w Koninie za nominację Tradycji do tego festiwalu, dziękuję dr Arlecie Nawrockiej –Wysockiej i Krystianowi Weberowi za pomoc merytoryczną w przygotowaniu repertuaru. Słowa podziękowania kieruję również w stronę wójta Ireneusza Augustyniaka, który od lat kibicuje zespołom ludowym działającym przy CKiBP w Malanowie i wspiera je w ich działalności artystycznej.

Szczególne słowa uznania i podziękowanie, kieruję do całego zespołu Tradycja, który godnie reprezentował subregion koniński i gminę Malanów na ogólnopolskiej scenie, ale także poza nią. Napawało nas dumą, że skoczne i wesołe melodie wykonywane przez malanowską Tradycję wzbudzały powszechne zainteresowanie i podziw turystów, którzy wspólnie z zespołem śpiewali i tańczyli.

Z dumą odpowiadaliśmy na pytanie skąd jesteście? Z Wielkopolski, z Malanowa.

źródło: malanow.pl

Przykona: „Za dużo rozdajemy”, czyli gmina nie wes...
„Zrobiliśmy wszyscy kawał dobrej robot” - zarząd p...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
środa, 17 sierpnia 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.