Merytorycznie o Pietrzaku

Merytorycznie o Pietrzaku

Kim był Włodzimierz Pietrzak i dlaczego tak niewiele dziś o nim wiadomo – na te pytania starał się odpowiedzieć prof. Kazimierz Świegocki, który w ubiegłym tygodniu wygłosił dwa wykłady dotyczące życia i twórczości zmarłego tragicznie, podczas Powstania Warszawskiego, poety. Spotkania, w których uczestniczyli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki oraz mieszkańcy Turku to ważny element projektu, realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną.

W tym roku Miejska Biblioteka Publiczna realizuje projekt „Jubileuszowo wokół Pietrzaka”, na który otrzymała dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszy Promocji Kultury w ramach programu Promocja Czytelnictwa. Główną osią podejmowanych działań, realizowanych w ramach tego zadania, jest postać wielkiego, choć zapomnianego poety i publicysty, związanego z Turkiem oraz będącego jednocześnie patronem biblioteki, Włodzimierza Pietrzaka. Jednym z ważnych wydarzeń realizowanych w ramach tego projektu, były wykłady prof. Kazimierza Świegockiego które odbyły się 5 listopada dla młodzieży w Liceum Ogólnokształcącym oraz dla dorosłych w turkowskiej instytucji.

Podczas spotkań, zarówno z młodzieżą, jak i ze starszymi mieszkańcami miasta, prof. Kazimierz Świegocki przybliżył zebranym postać patrona biblioteki nie tylko jako krytyka literackiego, prozaika, poety ale również jako żołnierza Powstania Warszawskiego walczącego pod pseudonimem „Balk”. W swoim wykładzie wspomniał również o Nagrodzie im. Włodzimierza Pietrzaka której idea powstała w 1948 roku.

Dodatkowo wykładowi otwartemu towarzyszył otwarcie na terenie biblioteki wystawy, składającej się z 8 plansz poświęconych Włodzimierzowi Pietrzakowi, którą można oglądać codziennie w godzinach otwarcia biblioteki. Oficjalnie oddany został także mural zdobiący jedną z zewnętrznych ścian instytucji.

Dofinansowano ze ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszy Promocji Kultury .
W PSP Turek uczcili Święto Niepodległości
Tuliszków: Camp szkoleniowy Judo w Bytomiu

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
poniedziałek, 15 sierpnia 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.