Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Moc atrakcji w Noc Kultury w Koninie

Noc Kultury Konin

Jest w Koninie taki czas, kiedy spotykają się ze sobą niemal wszystkie dziedziny sztuki. Są takie miejsca, w których mieszają się ze sobą film, muzyka, teatr, taniec i sztuki plastyczne. Jest taka noc, gdy po prostu nie wypada wcześnie pójść spać. Centrum Kultury i Sztuki w Koninie zaprasza na kolejną odsłonę Nocy Kultury, która rozbłyśnie aż w trzech naszych lokalizacjach. Gwarantujemy – przez dwa wrześniowe wieczory będzie się działo, a każdy znajdzie coś dla siebie!

Galeria Wieża Ciśnień, ul. Kolejowa 1a

Wieczorną wędrówkę po Koninie rozpoczniemy od Galerii Wieża Ciśnień. W piątek 10 września o 18:00 otwarta zostanie wystawa prac Adam Widełki i Doroty Mielcarek-Widełki zatytułowana „DADAM”. Jest to interesujący przykład współpracy artystycznej konińskiego pastelisty oraz autorki biżuterii artystycznej i witrażystki. Mimo używania różnych mediów twórcom doskonale udaje się połączyć wspólną twórczość, nie tracąc nic z indywidualnego charakteru swoich prac, uzyskując efekt pełnej synergii wizualnej. Twórczość Adama Widełki kojarzona jest z realizmem magicznym, hiperrealizmem, nadrealizmem czy malarstwem fantastycznym. Wspólnym mianownikiem jego prac są wyidealizowane kobiety, a wprowadzanie iluzyjnych i aluzyjnych metafor podkreślają tytuły obrazów. Wystawę można będzie oglądać także w sobotę 11 września w godz. 18:00 – 23:00. Wstęp wolny.

W sobotę Wieża Ciśnień ma także propozycję dla słuchaczy jazzu w różnych jego nurtach. W skład zespołu Light Star Guiding wchodzą: Ray Dickaty (Warsaw Improvisers Orchestra) i Mikołaj Poncyljusz (HoTS) na gitarach, Staszek Czyżewski (Domowe Melodie, Tęskno) na kontrabasie, misie tybetańskiej i wokalu oraz Dominik Mokrzewski (Skerebotte Fetta, Infant Joy, Ryby, Deviant Blues) na perkusji. Muzycy starają się osiągnąć brzmienie przekraczające granice pomiędzy poszczególnymi gatunkami muzycznymi w „nieoczywisty” sposób poprzez bycie wrażliwym i szczerym wobec rzeczy, które są dla nich naprawdę ważne. Biorąc pod uwagę różnorodne muzyczne korzenie, ich brzmienie było opisywane jako Electro - Trance - Folk - Free Jazz z wyczuwalnym klimatem lat 70. Koncert rozpocznie się o 20:30, bilety w cenie 10 złotych.

CKiS – Centrum, ul. Okólna 47A

Kulturalne wieczory w CKiS – Centrum przy Okólnej upłyną pod znakiem malarstwa i filmu. W piątek 10 września o 19:00 zapraszamy na otwarcie wystawy prac Longina Majchrzaka. Jego obrazy malowane są z biegłością i realistycznym zacięciem. Niezwykle nastrojowe prace przedstawiają najczęściej pejzaże, bowiem właśnie natura jest największą inspiracją dla konińskiego artysty. W jego pracach zwraca uwagę czystość i subtelność barw, wdzięk i świetlistość przedstawianych krajobrazów oraz niejednoznaczność budowanych nastrojów. Dzieła Majchrzaka można było jeszcze nie tak dawno podziwiać w przestrzeni naszego miasta, na przystankach autobusowych. Artysta znany jest również sympatykom organizowanego przez CKiS Przeglądu Twórczości Plastycznej „O Złotą Sztalugę”, w którym od kilku lat bierze udział, zdobywając nagrody. Wystawę można będzie podziwiać też w sobotę w godz. 18:00-23:00. Wstęp wolny.

Wielbicielom X muzy polecamy seanse w ramach Nocnego Kina Konesera. W piątek 10 września o 21:00 wyświetlimy przy Okólnej szwajcarsko - włoski dramat „Złe baśnie”, nagrodzony na Berlinale Srebrnym Niedźwiedziem za najlepszy scenariusz. Twórcami tej niepokojącej, groteskowej opowieści o poszukiwaniu, samotności i lęku są bracia Damiano i Fabio D'Innocenzo. Z kolei w sobotę o tej samej porze będziecie mieli okazję zobaczyć dokument „Polański, Horowitz. Hometown” Anny Kokoszki – Romer i Mateusza Kudły. Dwóch artystów, fotografik Ryszard Horowitz i reżyser Roman Polański, wędruje po rodzinnym Krakowie śladami swoich wojennych doświadczeń. Przemierzają uliczki Kazimierza i dawnego getta, zaglądają do mieszkań, w których spędzili chłopięce lata, wspominają tych, których już nie ma – ale także tych, dzięki którym przeżyli Zagładę. Film zdobył Nagrodę Publiczności na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Bilety na seanse w cenie 15 złotych.

CKiS – DK Oskard, Al. 1 Maja 7a

Bardzo interesująco prezentuje się też kalendarz CKiS – DK Oskard. W piątkowy wieczór 10 września polecamy Wam otwarcie wystawy Leszka Mądzika pt. „Faktura czasu”. Mądzik jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych w świecie polskich artystów, malarzem, scenografem i reżyserem teatralnym. „Faktura czasu” to zbiór 30 fotografii powstałych podczas licznych podróży Mądzika po Polsce i świecie oraz 40 plakatów stworzonych do festiwali i spektakli teatralnych. Wystawa prezentowana była w wielu miastach Polski, a także za granicami naszego kraju. Artysta przyjedzie do Konina osobiście, aby otworzyć „Fakturę czasu”. Wstęp na otwarcie wystawy w piątek 10 września o 20:00 jest bezpłatny, z kolei w sobotę można ją oglądać w godz. 18:00-23:00 (bilet 15 zł). Ponadto w dniach 8-10 września Leszek Mądzik poprowadzi grupę warsztatową, składającą się z instruktorów teatralnych i amatorów. Efektem ich pracy będzie etiuda teatralna pt. „Korozja”, którą artyści wystawią w piątek 10 września o 21:00. Wstęp na spektakl wolny.

Dla fanów muzyki na piątkowy wieczór przygotowaliśmy wyjątkową niespodziankę. O 21:30 na scenę CKiS – DK Oskard wyjdzie zespół Bitamina. Grupa powstała z przyjaźni i miłości do muzyki. Słychać to w tekstach i w produkcji bitów. Wrażliwość, z jaką do nas trafia, jest zaskakująca, a wyśpiewane emocje odczuwamy bardzo osobiście. Nie patrząc na mody i trendy, artyści cały czas pracują nad swoją muzyką. Mimo, iż zupełnie nie zabiegają o promocję i zaistnienie w social mediach, wokół tej trójki tworzy się rzesza bardzo oddanych fanów. Doceniają oni wrażliwość i szczerość, które nie pozwalają pozostać obojętnym. Muzycy zaczynali od eksperymentalnego hip-hopu, pokazywali swój kunszt w tworzeniu ciekawych i połamanych bitów. Ujmowali jazzowym klimatem, aż w końcu stworzyli albumy bardziej piosenkowe. Bilety w cenie 50 zł.

Zbudowany przez Bitaminę klimat sprawi, że po koncercie na pewno nie będziecie chcieli wracać od razu do domu. Mamy na to patent – zaprosimy Was do nieskrępowanego niczym tańca! Dzięki bezprzewodowym słuchawkom zatopimy się razem w świecie energetycznych dźwięków. Uwaga! Bilet zakupiony na koncert Bitaminy upoważnia do pierwszeństwa w odbiorze słuchawek na Silent Disco. Przez cały wieczór na placu przed DK Oskard będzie na Was czekać strefa chillout z food truckami. Nie będzie więc żadnego problemu z naładowaniem akumulatorów do dalszej zabawy.

Wątek taneczny pojawi się u nas także w sobotę 11 września. O 18:00 ze spektaklem „Usłane balonami” wystąpi Koniński Teatr Tańca. To opowieść o zatraceniu w dążeniu do upragnionego „raju”. Zatraceniu, które przysłania nam inne perspektywy. Sprawia, że uchodzi z nas powietrze i pozostaje tylko ciało wypełnione pustką. Artyści podczas procesu próbowali utożsamić się z emocjami złości, frustracji czy bezsilności, które powstają w zetknięciu z fałszywie szczęśliwym bytem. Widz w trakcie przedstawienia będzie mógł przyjrzeć się drodze jednostki do odnalezienia spokoju i radości z celebrowania życia. Spektakl jest podsumowaniem pracy grupy projektowej Konińskiego Teatru Tańca, w skład której wchodzą młodzi artyści oraz instruktorzy tańca z Konina i okolic. Bilety w cenie 20 zł.

Bilety na wszystkie wydarzenia w ramach Nocy Kultury dostępne są na ckis.konin.pl i kasie Kina Oskard. Więcej informacji na naszej stronie internetowej i w mediach społecznościowych.

Spędźcie te dwa wyjątkowe wieczory razem z nami. Do zobaczenia!


 

Na deskach kaliskiego Teatru zagrają największe gw...
Awans zawodowy dla pięciu nauczycieli

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
sobota, 18 maja 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.