Obrazy Mehoffera odzyskały dawny blask

Mehoffer

Miniony rok to kolejne pracy restauratorskie i konserwatorskie w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku. Tym razem swój blask odzyskało pięć obrazów znajdujących się w zabytkowej świątyni.

W 2020 roku renowacji poddano ostatnich pięć obrazów - stacji Drogi Krzyżowej, których autorem był Józef Mehoffer - X Pan Jezus z szat obnażony, XI Pan Jezus przybity do krzyża, XII Pan Jezus umiera na krzyżu, XIII Pan Jezus zdjęty z krzyża oraz XIV Pan Jezus złożony do grobu. Inwestorem całego przedsięwzięcia była turkowska parafia, jednak udało się pozyskać dotację ze środków zewnętrznych, będących w dyspozycji Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Z obrazów usunięto powierzchowne zabrudzenia, przeprowadzono dezynfekcję, a także usunięto pocieniała werniksy, naprawiono mikro uszkodzenia płócien oraz wykonano miejscową konsolidację zaprawy i warstwy malarskiej, uzupełnienie ubytków zaprawy, opracowanie faktury kitów, werniksowanie retuszerskie, punktowanie w granicach warstwy malarskiej i werniksowanie końcowe. Przeprowadzono również oględziny obrazów w świetle fluorescencji UV. Do dziś w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa zachowały się niemal wszystkie oryginalne obrazy wchodzące w skład Drogi Krzyżowej. Wyjątkiem jest stacja VI - Święta Weronika ociera twarz Jezusa. W czasie II wojny światowej została ona wywieziona i obraz zrekonstruowano w latach 50. ubiegłego wieku.

Źródło: Wielkopolski Konserwator Zabytków

.
Nadzieja na życie, której nie zniszczy nawet rak!

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - Rulez w poniedziałek, 25 stycznia 2021 11:44

Fajnie że są takie perełki , obrazy pewno sporo warte, trzeba swoje doceniać..

Fajnie że są takie perełki , obrazy pewno sporo warte, trzeba swoje doceniać..
Gość
wtorek, 25 stycznia 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.