„Opowieść pewnej ulicy…”, czyli nowe skrzydło w turkowskim muzeum oficjalnie otwarte

Wystawa Muzeum Turek

Wystawa „Opowieści pewnej ulicy – 1956 dni w okupowanym Turku” powstała w oparciu o unikatowy zbiór około 4 tys. oryginalnych negatywów wykonanych na terenie Turku i powiatu tureckiego w latach 1941-43 przez agendę terenową Kreisbildstelle Turek/Wartheland. Oficjalne otwarcie wystawy odbyło się w piątek, 12 listopada.

W uroczystym spotkaniu udział wzięli przedstawiciele samorządów, placówek oraz goście z zaprzyjaźnionych z Turkiem miast partnerskich. Otwarcia wystawy dokonał między innymi dyrektor Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera Bartosz Stachowiak przybliżając po krótce realizację projektu i dziękując jednocześnie wszystkim za współpracę.

Wchodząc na wystawę, widz przenosi się w czasy II wojny światowej na jedną z ulic Turku, Straβe des 13. September … idąc po bruku mija typowe dla ówczesnego czasu elementy małej architektury.

Aby jeszcze bardziej poczuć klimat wystawy, po wejściu do specjalnie zaaranżowanego kina, obejrzy film wyprodukowany na bazie zdjęć z „Archiwum Igły”.

Całą ekspozycję dopełniają wielkoformatowe kolaże powstałe na bazie okupacyjnych fotografii, obejmujące takie zagadnienia jak: architektura miasta, handel, inwestycje, transport, urzędy okupacyjne, niemieckie organizacje paramilitarne, niemieckie uroczystości, życie codzienne Niemców i Polaków, losy Turkowskich Żydów oraz panoramy miasta. Pomiędzy kolaże wpleciono plany architektoniczne, które miały na celu przebudowę miasta według wizji niemieckiego okupanta, udostępnione w wersji elektronicznej.
Tuliszków: Memoriał im. Jigoro Kano w Poznaniu
Noc Samurajów w Klubie Sportów i Sztuk Walk

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
sobota, 28 maja 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.