Pełen niespodzianek wieczór dla Lecha Lamenta

Lament jest stąd

W minioną niedzielę, na scenie kameralnej Stowarzyszenia Przystań, odbyło się wyjątkowa uroczystość – benefis 45-lecia pracy twórczej lokalnego poety – Lecha Lamenta. Było to kolejne, kulturalno-animacyjne działanie, jakie Miejska Biblioteka Publiczna w Turku zorganizowała we współpracy z partnerami, w ramach Zadania „Działajmy razem – wielkie rzeczy w małym mieście” dofinansowanego z BLISKO – BIBLIOTEKA | LOKALNOŚĆ | INICJATYWY | SPOŁECZNOŚĆ | KOOPERACJA | ODDOLNOŚĆ.

„Lament jest stąd” to tytuł projektu, który w całości został poświęcony lokalnemu artyście – Lechowi Lamentowi. W ramach zaplanowanych działań odbył się szereg działań, mających na celu upamiętnienie 45 lat pracy twórczej, jednego z najbardziej znanych i cenionych, turkowskich poetów. Zorganizowane zostały warsztaty poetyckie dla młodzieży z Lechem Lamentem, podczas których młodzi poeci mieli możliwość porozmawiania o swoich utworach i dopracowywania powstałych wierszy. Efektem pracy warsztatowej jest publikacja „Świat wierszem pisany”, zawierająca zarówno utwory uczestników poetyckich zajęć, jak i samego prowadzącego. W ramach projektu odbyły się także warsztaty teatralne, które poprowadziła aktorka Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego – Bożena Remelska. Młodzież uczestnicząca w spotkaniach, między innymi, uczyła się aktorskiej interpretacji utworów poetyckich. Obok zajęć warsztatowych powstał również niezwykły film „Lech Lament – wielki poeta w małym mieście”, będący reportażową opowieścią o poecie.

Jednak najważniejszym wydarzeniem zrealizowanym w ramach projektu, stanowiącym jednocześnie podsumowanie wszystkich działań, był uroczysty benefis 45-lecia pracy twórczej Lecha Lamenta, który poprowadziła dziennikarka Radia Eska Małgorzata Piontke wraz z Jackiem Sukowskim. Podczas wyjątkowego i pełnego wzruszeń wydarzenia, osoby zgromadzone w siedzibie Stowarzyszenia Przystań, miały możliwość zobaczyć efekty wszystkich projektowych inicjatyw. Na scenie kameralnej wystąpili uczestnicy warsztatów teatralnych w aktorskich interpretacjach wierszy, świętującego jubileusz poety. Podczas wydarzenia odbyła się także promocja powarsztatowej książki „Świat wierszem pisany”, którą każdy mógł bezpłatnie zabrać do domu. Jednym z najbardziej wzruszających momentów był premierowy pokaz filmu, opowiadającego o życiu turkowskiego poety. Wieczór zakończył się koncertem Piotra Bukartyka, który wystąpił w specjalnym repertuarze przygotowanym dla turkowskiego artysty.

Projekt „Lament jest stąd ” jest częścią Zadania „Działajmy razem – wielkie rzeczy w małym mieście” ramach BLISKO – BIBLIOTEKA | LOKALNOŚĆ | INICJATYWY | SPOŁECZNOŚĆ | KOOPERACJA | ODDOLNOŚĆ, którego operatorem jest Narodowe Centrum Kultury.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025.

Tuliszków: Druhowie pozyskali pieniądze na fotowol...
Kawęczyn: W nowym roku wyższe opłaty za śmieci

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
poniedziałek, 06 lutego 2023

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.