Piękne wernisaże w turkowskim muzeum

Wystawa

Dnia 23 września 2022 roku w Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera miały miejsce dwa wernisaże. Pierwszy z nich to wernisaż autorskiej wystawy fotograficznej Kajetana Gosławskiego i Galiny Krupy. Oboje to fotografujący podróżnicy z zamiłowania i wyboru.

Kajetan Gosławski, z wykształcenia biolog i etnograf, od ponad 20 lat pracował jako licencjonowany pilot wycieczek zagranicznych. Fotografie jego autorstwa były publikowane na łamach wielu czasopism, a także prezentowane na licznych wystawach w kraju. Jest współautorem przewodnika turystycznego o Singapurze. W 2008 roku prowadził zajęcia fakultatywne na Wydziale Nauk Społecznych UAM Instytutu Nauk Politycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu, a także wykłady na Wydziale Historycznym w Instytucie Etnologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Galina Krupa fotografią interesuje się od 2011 roku. Uczestniczyła w warsztatach fotograficznych zorganizowanych między innymi przez Akademię Nikona. Pomimo, że z wykształcenia jest inżynierem i ekonomistą, potrafi połączyć swój analityczny umysł z wizją artystycznego postrzegania świata.

Prezentowana wystawa pt. „Ad oculos – chaos uporządkowany” to zbiór ponad 40 fotografii z 10 azjatyckich państw na przestrzeni kilkunastu lat w 4 wiodących tematach: człowiek i jego praca, życie codzienne, religie i rytuały oraz krajobrazy. Jak mówią autorzy, przebywając w tym przysłowiowym chaosie, skupili się na fotografii, ponieważ fotografowanie w istocie jest ponadczasowe, a aparat fotograficzny jest doskonałym narzędziem, który potrafi zatrzymać czas.

„Tajemnice środków łączności” to druga wystawa otwarta w tym dniu. Powstała ona w oparciu o bogate zbiory pana Michała Grzesika z Wrocławia i Mateusza Grzesika ze Wschowy, oraz zbiorów Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu. Pan Michał Grzesik kolekcjonuje aparaty telefoniczne od 30 lat. Do dziś zgromadził jedną z największych kolekcji w Polsce liczącą ponad 300 aparatów z całego świata. W kolekcji są prawdziwe perełki telekomunikacyjne. Na wystawie można podziwiać między innymi telegrafy kolejowe i pocztowe aparat Baudota, telefony kolumnowe, centralki telefoniczne, telefony polowe, multitel i ericofony. Najstarsze obiekty pochodzą z 1900 roku.

Obie wystawy będą czynne do 6 listopada 2022 roku, serdecznie zapraszamy.

Romuald Antosik: Poseł Bartosik powinien przeprosi...
Gm. Turek: Młodzieżowa Rada Gminy jeszcze nie tym ...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
sobota, 26 listopada 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.