Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Płonące fortepiany, piękna Żydówka, mówiące obrazy – Teatr Polska znowu w Koninie!

Konin

Tęsknicie za spotkaniami kulturalnymi? Brakuje Wam kontaktu z artystami i publicznością? Kochacie teatr i szukacie scenicznych wrażeń? Jeśli tak - mamy dla Was nie lada gratkę! Do Konina powrócił projekt Teatr Polska, a Centrum Kultury i Sztuki w Koninie w jego ramach przygotowało dla widzów w sumie aż 9 spektakli. Za nami dwa sierpniowe przedstawienia, na kolejne zapraszamy już we wrześniu i październiku.

Celem programu Teatr Polska jest ułatwienie dostępu do najlepszych i najciekawszych spektakli teatralnych mieszkańcom tych miast i miejscowości, w których nie działają teatry instytucjonalne. Pomysłodawcy projektu chcą w ten sposób popularyzować wydarzenia kulturalne w miejscach oddalonych od dużych ośrodków teatralnych. Bardzo istotny jest fakt, że spektakle adresowane są do zróżnicowanej publiczności. Do świata scenicznych emocji i przeżyć zapraszamy zarówno dzieci, jak i dorosłych widzów.

Z teatralnym kalendarzem ruszyliśmy już we wtorek 10 sierpnia, a pierwszy spektakl zaprezentowany został na… dworcu kolejowym w Koninie. Wszystko za sprawą artystów Teatru Nowszego i ich przedstawienia „Odyseja”. Już następnego dnia, w środę 11 sierpnia zabraliśmy publiczność do świata inspirowanego malarstwem i street art’em. Głównymi bohaterami spektaklu „Gallery of Modern heArt” Teatru Papahema były dzieła takich mistrzów, jak da Vinci, Duchamp, Warhol, Picasso i… Banksy.

Kolejne spektakle w ramach Teatru Polska zaprezentujemy we wrześniu i październiku. Już 14 września z przedstawieniem plenerowym „Skarb wdowy Schadenfreude” wystąpią aktorzy Teatru im. H. Modrzejewskiej w Legnicy. Wystawione ono zostanie w bardzo charakterystycznym dla Konina miejscu – na co dzień niedostępnym Pałacu Reymonda. Spektakl – okrzyknięty przez krytyków „teatralnym romansem łotrzykowskim” – opowiada historię niemieckiej wdowy rezydującej w zamkniętym mieszkaniu w jednej z kamienic. Jej osoba wzbudza zainteresowanie pozostałych lokatorów chcących rozwikłać skrywaną przez nią tajemnicę. Widowisko ogląda się niczym występ wędrownej trupy z muzyką na żywo, tańcem i piosenkami. Zapowiada się niezapomniany wieczór w wyjątkowej scenerii.

Z kolei 16 września stołeczny Teatr Dramatyczny pokaże u nas spektakl „Kruk z Tower”. Bohaterem sztuki jest nastoletni Kostia, który po śmierci ojca żyje w konflikcie z matką. Wolny czas spędza przed komputerem, pała nienawiścią do świata i rodziny. Matka zaniepokojona jego stanem postanawia przeprowadzić niecodzienny eksperyment. Tworząc fałszywe konto na Facebooku, nawiązuje z synem kontakt, którego nie doświadcza w rzeczywistości. Wirtualna relacja pomiędzy Toffi a Krukiem z Tower przeradza się w szczerą rozmowę samotnych osób tęskniących za normalnością. Bez wątpienia mocnym punktem spektaklu jest obsada. Matkę gra Katarzyna Herman, lubiana i ceniona aktorka teatralna i filmowa, znana z filmów „Wszystko co kocham” i „Panie Dulskie” oraz seriali „Magda M”, „Druga szansa” i „Ekipa”. W roli Syna partneruje jej Konrad Szymański, ubiegłoroczny absolwent Wydziału Aktorskiego warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza.

21 września przyjadą do Konina artyści z Teatru Lalek Pleciuga ze Szczecina z przedstawieniem „Bambi. Opowieść leśna”. Zrealizowane ono zostało na podstawie powieści dla dzieci autorstwa austriackiego pisarza Felixa Saltena z 1923 roku. Opowiada o życiu i przygodach małego, a następnie dorosłego jelonka o imieniu Bambi, którego wszyscy znamy dobrze z animacji Walta Disneya. W świecie leśnych zwierząt jelenie stanowią grupę niemalże arystokratyczną, jednak mimo to ich życie nie jest sielanką. Obok pozytywnych bohaterów skorych do przyjaźni i pomocy pojawiają się też postaci o nie do końca dobrych zamiarach. Cała opowieść w wielu momentach przypomina do złudzenia historię z powstałego znacznie później „Króla Lwa”.

Tydzień później, 28 września wybierzemy się na kulturalną wycieczkę. Wyruszymy autobusem teatralnym z Konina do Poznania, aby w tamtejszym Teatrze Muzycznym podziwiać „Koziołka Matołka i zagadkę ratuszowej wieży”. Artyści posługują się językiem teatru tańca opartego na folklorze, pieśniach i melodiach ludowych oraz miejscowych legendach. Prowadzącym widzów przez spektakl i regiony Polski jest Bamberka, a bohaterami sławny Koziołek Matołek i jego przyjaciele, Pyra i Rogal Marciński, symbole Poznania. Razem wybierają się na poszukiwania zaginionych poznańskich koziołków. Ich podróż jest pełna przygód i emocji. W czasie spektaklu, poza tańcem, dzieci poznają również tradycje ludowe.

Na październik w ramach programu Teatr Polska Centrum Kultury i Sztuki w Koninie zaplanowało trzy prezentacje. W środę 6 października łódzki Teatr Chorea pokaże u nas spektakl „Schulz: Pętla” – twórczą interpretację prozy Brunona Schulza, która staje się zarówno punktem wyjścia, jak i szkieletem całej historii. Artyści poprzez poszukiwanie i przekraczanie granic pomiędzy ludzkim ciałem a materią spróbują wejść w proces twórczy sugerowany przez Jakuba - bohatera opowiadań, w kluczowym dla autora „Traktacie o manekinach”. Spróbują metaforycznie wejść w kompetencje Stwórcy, by wykreować na scenie człowieka „na obraz i podobieństwo manekina” z wszelkimi konsekwencjami tego nadużycia. Ich uzurpatorska wizja poprowadzi ich przez doświadczenia, które zbadają konsekwencje tego czynu.

Teatr Łaźnia z Krakowa ze swoim spektaklem „Ginczanka. Przepis na prostotę życia” przyjedzie do Konina w niedzielę 10 października. Zuzanna Gincburg, znana jako Zuzanna Ginczanka, należy do tych pisarek, których twórczość splata się z życiem. Negocjując swoje miejsce w warszawskim środowisku literackim, jako polska poetka żydowskiego pochodzenia, musiała się zmierzyć z dwoma „demonami”: pięknem i żydowskością. Klisza „pięknej Żydówki” rozpalała wyobraźnię męskiej części towarzystwa i przysłaniała jej twórczość. Jej żydowskie pochodzenie stało się natomiast przedmiotem antysemickich ataków w Warszawie lat 30., a ostatecznie przyczyną jej tragicznej śmierci w Krakowie w 1944 roku. To opowieść o utalentowanej kobiecie z ogromnym potencjałem i pasją życia, której zabrakło niewiele, by minąć się ze śmiercią.

Tegoroczną odsłonę Teatru Polska w naszym mieście zamknie przedstawienie „Gradient” Fundacji Sztukmistrze z Lublina, które zostanie u nas pokazane w środę 13 października. To spektakl, którego struktura stanowi zapis refleksji nad organizmem, w jego biologicznym jak i społecznym sensie. Organizm był dla artystów inspiracją do poszukiwań w zakresie przepływu, dynamiki i jakości ruchu oraz stał się źródłem pytań o naturę zależności przyczynowo - skutkowej. Przedstawienie jest eksploracją niezwykle harmonijnych języków współczesnego cyrku i tańca, a tworzący go artyści czerpią inspiracje z obydwu tych źródeł, zestawiając ze sobą koncepcje, kierunki, ciała i rekwizyty. „Gradient” to widowisko niezwykle różnorodne - na scenie, obok licznych form ruchu, zobaczymy akrobatykę naziemną, powietrzną, żonglerkę i iluzję optyczną, a piątce tworzących go performerów towarzyszy ożywiona poprzez wizualizacje kilkumetrowa bryła.

Bilety na spektakle w ramach Teatru Polska dostępne są na stronie ckis.konin.pl, a także w kasie Kina Oskard. Serdecznie zapraszamy do Centrum Kultury i Sztuki w Koninie wszystkich miłośników teatru. Do zobaczenia na widowni!
Brudzew: W Janowie wybiorą sołtysa. Kto zastąpi Al...
Na deskach kaliskiego Teatru zagrają największe gw...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
sobota, 18 maja 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.