„Popieraj swojego malarza”, czyli wystawa Roberta Kukli w turkowskim muzeum

Wystawa Muzeum Turek

„Popieraj swojego malarza”- taki tytuł nosi nowa wystawa, którą zobaczyć można w Muzeum im.Józefa Mehoffera w Turku. Jej autorem jest Robert Kukla, który na oficjalnym jej otwarciu zawitał w piątek, 1 kwietnia.

Robert Kukla zajmuje się malarstwem, scenografią teatralną, projektowaniem graficznym, street artem, muralami, prowadzi warsztatowe zajęcia dla dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych. Jest nauczycielem, pracownikiem, Świdnickiego Ośrodka Kultury na stanowisku instruktora do spraw plastyki i fotografii. Organizator i kurator wielu wystaw, plenerów i imprez artystycznych.

Swoje prace wystawił między innymi w Trutnov w Czechach, na Zamku Książąt, w Świdnicy, Lublinie, Nowym Sączu, Świebodzicach, Wągrowcu, Myślenicach, Kołobrzegu, Połczynie Zdroju, Bydgoszczy, Nysie, Wrocławiu czy Toruniu.

Robert Kukla nie ogranicza się do malarstwa sztalugowego. Projektuje plakaty, ilustracje, okładki wydawnictw, karty pocztowe czy druki okolicznościowe.

Należy nadmienić, że jest autorem wielu prac malarskich w tym między innymi Drogi Krzyżowej w Kościele Parafialnym p.w. Miłosierdzia Bożego na Zarzeczu, twórcą grafik i akwarel do materiałów promocyjnych, autorem scenografii teatralnych do przedstawienia „Dzieci z Bullerbyn”, kuratorem kilkuset wystaw w tym Hanny Bakuły, Władysława Hasiora, Elżbiety Dzikowskiej, Stanisława Kluski. Był również jurorem w licznych konkursach, a także autorem murali.

Wystawa „Popieraj swojego malarza” to zapis emocji i wrażeń związanych z efektami pracy prowincjonalnych pracowni plastycznych w czasach minionego już systemu, w zderzeniu ich pozostałości ze współczesnością.
W turkowskim muzeum możemy zobaczyć wystawę składającą się z kilku cykli wykonanych w technice akrylu, na płótnie lub płycie.

Cykl „Murale” jest malarską próbą dokumentacji zjawiska wielkoformatowych reklam ściennych z czasów PRL-u, ale i zaprezentowaniem ich jako ornamentu, tatuażu na tkance miasta. Cykl „Murale, vol.2” jest z kolei artystyczną zabawną formą murali reklamowych miasta. „Sklepy polskie są krytyczną interpretacją dzisiejszej rzeczywistości, poprzez pryzmat sieci handlowych i ich klienteli. Prace „Szablony na murach” także odwołują się do sztuki zewnętrznej. Są kompozycjami wykonanymi sprayami, przy użyciu starych szablonów literniczych. Cykle rozwijają się cały czas, a zestaw obrazów tworzących tę wystawę jeszcze nigdzie nie był prezentowany.

Ekspozycja przygotowana została we współpracy z Agencją Zegart.
Wszystko o ptakach podczas spotkania z Jackiem Kar...
Uczniowie „Piątki” w drodze po mandat posła Sejmu...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
poniedziałek, 06 lutego 2023

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.