Przegląd Chórów Muzyka Korzeni Europy w rok kompozytora Stanisława Moniuszki

Przegląd Chórów Muzyka Korzeni Europy

W niedzielę, 27 października odbył się XXI Przegląd Chórów Muzyka Korzeni Europy. Każdego roku wydarzenie cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Około 150 chórzystów wykonało utwory Stanisława Moniuszki, które rozbrzmiały w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku.

Patronem tegorocznego przeglądu chórów w związku z 200.rocznicą urodzin i obchodzonym w polskiej kulturze rokiem kompozytora był Stanisław Moniuszko. Przeszedł on do historii jako ojciec opery narodowej, a również czołowy przedstawiciel gatunku pieśni w muzyce polskiej. Śpiewniki domowe jego autorstwa obejmują ponad dwieście pieśni, do słów przede wszystkim polskich poetów.

Podczas wydarzenia pieśni kompozytora wykonały Chór Cantate Deo z Sieradza pod dyrekcją Przemysława Pawlaka, Chór Farny Lutnia im.Stanisława Moniuszki z Koła pod dyrekcją Jana Kordylewskiego, Chór Męski Lutnia z Warty pod dyrekcją Dawida Bera, Chór Parafialny przy Parafii św.Barbary w Turku pod dyrekcją Marii Szczap, Chór parafialny Virtus Dei z Lichenia Starego pod dyrekcją Czestława Fiałkowskiego, Chór Nauczycielski Turkowskiego Towarzystwa Chóralnego pod dyrekcją Kamili Pacześnej.

Po wystąpieniu artystów przyszedł czas na uroczystą chwilę podczas której wszyscy muzycy wspólnie wykonali pieśni Gaude Mater Polonia. Wszystkie chóry poprowadził dyrygent Dawid Bera.

Organizatorami wydarzenia było Turkowskie Towarzystwo Chóralne, które realizuje projekt w zakresie kultury „Prowadzenie działań i inicjatyw kulturalnych mających istotne znaczenie dla rozwoju kultury i tradycji miasta zatytułowany: „Chór Nauczycielski w Turku dla kultury i tradycji miasta- edukacja, tradycja, patriotyzm i rozrywka”, współfinansowany przez Gminę Miejską Turek oraz Starostwo Powiatowe w Turku.
Bezpłatne autobusy na cmentarz od 31 października
Gm.Turek: Trzy auta zderzyły się w Cisewie. Nikt n...

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - Beata w wtorek, 05 listopada 2019 17:57

Wybitne dźwięki

Wybitne dźwięki
Gość
wtorek, 25 stycznia 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.