Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Przystań w trudnej sytuacji. Potrzebne wsparcie

Stowarzyszenie Przystań

Od 20 lat Stowarzyszenie Przystań stara się dawać wsparcie i możliwość rozwoju mieszkańcom Turku. To droga pełna trudów, wyrzeczeń, ale też ogromnej pasji i radości z realizowanych przedsięwzięć. Teraz dalsze losy Przystani stoją pod znakiem zapytania. Wszystko przez brak środków na dalsze funkcjonowanie.

Dziś Przystań zmaga się z kłopotami finansowymi. Mimo starań i ogromnej pomocy ze strony firm i osób prywatnych podjęto decyzję o zamknięciu siedziby przy ul. Browarnej, która stanowiła jedyny teatr w Turku oraz miejsce rozwoju w wielu dziedzinach dla młodych ambitnych ludzi. W czwartek, kilka godzin przed planowaną sesją rady miejskiej w mediach społecznościowych pojawił się list otwarty skierowany przez Jacka Sulkowskiego do włodarzy miasta, a treść przedstawiamy poniżej.

”W małych miastach, w szczególności w Turku panuje mit, który krąży już zdecydowanie za długo.
Obiliście się o niego już pewnie ze 100 razy, albo więcej.
Prawdopodobnie wierzycie w niego, nie zważając na to, od kogo o nim usłyszycie.
Ten mit to:
"Turek to nie miejsce na rozwój i spełnianie marzeń. Chcesz coś osiągnąć? Uciekaj!"
Jest kilka powodów, dla których ten mit zabija chęć do rozwijania pasji i chęci do pracy wśród młodzieży w Turku.
1. Brak mentorów i liderów, którzy pomogą młodym ludziom w ich rozwoju.
2. Brak różnorodności i otwartości dla wszystkich... nie śpiewasz, nie malujesz albo nie tańczysz? Nie ma dla Ciebie miejsca. Musisz szukać zajęć w Poznaniu, Kaliszu, Koninie.
3. Brak dostępu do rozwoju emocjonalnego i psychoedukacji w szkołach i instytucjach edukacji. To powszechny problem. W małych miastach niestety wciąż lekceważony.
Uświadomienie sobie i innym, że nie trzeba uciekać z Turku, aby zacząć się rozwijać kulturalnie, biznesowo i emocjonalnie jest trudne.
Ciągle słyszymy: "Wyjeżdżaj stąd, jak najszybciej, a dopiero zaczniesz się rozwijać”. Jeżeli pomyślimy nad tym głębiej, tak jak zrobiliśmy to przed chwilą, przekonamy się, że obalenie tego mitu da młodzieży w Turku ogromną przewagę w dorosłości.
Tym właśnie jako Stowarzyszenie "Przystań" zajmujemy się od 20 lat.
Obalamy mity i dajemy młodzieży szansę.
I robimy to ciągle z tą samą pasją, co 20 lat temu, wierząc w wartość jaką niesie ze sobą rozwój młodych ludzi.
O tym was drodzy radni nie musimy przekonywać. To że jesteśmy potrzebni słyszeliśmy od Was niejednokrotnie. Doceniacie naszą pracę mówiąc nam o tym.
Przyszedł jednak czas aby wesprzeć nas w inny sposób. Dziś Przystań zmaga się z kłopotami finansowymi. Mimo starań i ogromnej pomocy ze strony firm i osób prywatnych, jesteśmy zmuszeni zamknąć siedzibę na Browarnej 13 którą dobrze znacie. Jedyny teatr w Turku. Miejsce budowane przez nas samych od wielu , wielu lat. Zwracamy się do Was o zainteresowanie naszym problemem. Naszym, czyli całej społeczności która korzysta z naszych działań. Od przedszkolaków po seniorów. Wierzymy że razem znajdziemy możliwość do dalszych działań oraz rozwoju kulturalnego, emocjonalnego i edukacyjnego mieszkańców Turku przez następne lata”.

Po trwającej ponad godzinę dyskusji Zarząd Stowarzyszenia Przystań został zaproszony na spotkanie z członkami Komisji Oświaty Kultury i Sportu. Rozmowy mają dotyczyć wypracowania możliwości wyjścia z kryzysu. Radni nie mieli wątpliwości co do tego, że wsparcie dla Przystani jest niezbędne i pojawiły się pierwsze deklaracje. Dariusz Jasak jako pierwszy zadeklarował, że 10 proc. swojej diety przekaże na rzecz ratowania Przystani. W ślad za nim poszli wszyscy radni będący członkami Klubu Pis i Niezrzeszeni.

Kino, amfiteatr czy plenerowe imprezy - na co mies...
Problemy finansowe PGKiM. Prezes Wypiór apeluje o ...

Podobne wpisy

 

Komentarze 2

Gość - dolar w piątek, 08 września 2023 14:33

No kandydaci z PiS Bartosik i Kałużny do dzieła ! Umiałeś pośle Bartosik ustawiać się do fotek z promesami w ręku na wsiach .Pokaż teraz na co cię stać.

No kandydaci z PiS Bartosik i Kałużny do dzieła ! Umiałeś pośle Bartosik ustawiać się do fotek z promesami w ręku na wsiach .Pokaż teraz na co cię stać.
Gość - poseł w piątek, 08 września 2023 14:28

co sie dzieje wczoraj na sesij rady miasta pgkim szuka wsparcia finansowego teraz znowu szuka wsparcia też przystań dotychczas funkcjonowali dobrze? co jest powodem ze są na bankructwie i upadłośći

co sie dzieje wczoraj na sesij rady miasta pgkim szuka wsparcia finansowego teraz znowu szuka wsparcia też przystań dotychczas funkcjonowali dobrze? co jest powodem ze są na bankructwie i upadłośći
Gość
piątek, 21 czerwca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.