„Starać się nie mówić do ludzi tylko ludziom”- czyli prof.Jerzy Bralczyk zawitał do Turku

Jerzy Bralczyk w Turku

Turkowski czy turecki? Brudzewianie czy Brudzewiaki? To zaledwie kilka nurtujących kwestii językowych, które wyjaśniał zgromadzonym w auli I Liceum Ogólnokształcącego profesor Jerzy Bralczyk. Wywiad ze znawcą języka polskiego przeprowadziła nauczycielka Anna Mękarska.

Wyjątkowy gość zawitał do I Liceum Ogólnokształcącego w Turku w piątek, 5 października. Polski językoznawca, profesor nauk humanistycznych i specjalista w zakresie języka mediów, reklamy i polityki. Jerzy Bralczyk podzielił się swoją ogromną wiedzą. W sposób zabawny i inteligentny zainteresował on słuchaczy informacjami dotyczącymi sztuki pięknego mówienia, literaturą oraz bardziej „swojskimi” tematami.

-Zobowiązanie wobec człowieka, z którym się kontaktuje mógłbym zawrzeć w prostej maksymie, która jest może paradoksalna. Starać się nie mówić do ludzi tylko ludziom- radzi Jerzy Bralczyk.

Autor wielu publikacji opowiedział o roli „Pana Tadeusza” w swoim życiu. Co ciekawe okazało się, że ojciec czytał mu dzieło Mickiewicza już od najmłodszych lat.

Bralczyk opowiedział zgromadzonym o komunikacji językowej, w której istotną rolę odgrywają tempo, intonacja, a nawet kontakt wzrokowy z rozmówca, czy postawa mówiącego.

Nie zabrakło licznych pytań ze strony publiczności. Profesor udzielał językowych porad, które z całą pewnością niejednokrotnie się przydadzą.

-W nazwach pochodzących od nazw miejscowości jest pewna dowolność i w gruncie rzeczy decyduje zawsze mieszkaniec i nie można tego stawiać odgórnie- informuje językoznawca.

Spotkanie zakończyły podziękowania starosty tureckiego Mariusza Seńko i dyrektor PBP Urszuli Szczesnej.

Organizatorem spotkania była Powiatowa Biblioteka w Turku.

Kolejnych 150 Terytorialsów wcielonych do wielkopo...
„Niezależni” mają pomysł na Turecką Strefę Inwesty...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
poniedziałek, 13 lipiec 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.