Szkolili się dla mieszkańców

Miejska Biblioteka Publiczna

Miejska Biblioteka Publiczna w Turku rozpoczęła w tym roku realizację zadania „Działajmy razem – wielkie rzeczy w małym mieście”, na które otrzymała dofinansowanie z BLISKO – BIBLIOTEKA | LOKALNOŚĆ | INICJATYWY | SPOŁECZNOŚĆ | KOOPERACJA | ODDOLNOŚĆ w ramach Priorytetu 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025. Obok ciekawych projektów edukacyjno-animacyjnych organizowanych w partnerstwie dla mieszkańców, bibliotece udało się zrealizować cykl inspirujących szkoleń dla pracowników instytucji oraz przedstawicieli partnerów.

Szkolenia to jeden z istotniejszych filarów BLISKO, dlatego też turkowska biblioteka zaplanowała i zrealizowała szereg inspirujących spotkań warsztatowych, służących podnoszeniu kompetencji i nabywaniu nowych umiejętności.
Pracownicy biblioteki oraz przedstawiciele partnerskich instytucji i stowarzyszeń wzięli udział, między innymi, w cyklu szkoleń dotyczący tworzenia gier mobilnych, jako formy zaangażowania społeczności lokalnej i dotarcia do nowych grup odbiorców. Na wstępnym szkoleniu on-line, uczestnicy dowiedzieli się jak wykorzystywać gry i ich elementy na polu działań animujących czytelnictwo oraz kulturę, a także w obrębie edukacji. Następnie przyszedł czas na działania warsztatowe, podczas których, uczyli się korzystać z konkretnych narzędzi do tworzenia gier. W efekcie po 21 godzinach szkoleniowych grupie warsztatowej udało się stworzyć mobilną grę miejską pt „Tajemnica zagonionych wersetów”, w którą zagrać mogli mieszkańcy miasta.

Kolejne szkolenie zrealizowane w ramach Zadania dotyczyło diagnozowania potrzeb lokalnej społeczności. W trakcie warsztatów szkoleniowych uczestnicy dowiedzieli się, w jaki sposób dostosowywać realizowane w ramach projektu działania do potrzeb i kontekstu społecznego także nabyli umiejętności związanych z badaniem responsywności działań, badaniem publiczności i zastosowaniem różnych narzędzi badawczych.

Ostatnia część szkoleń poświęcana była budowaniu projektów kulturalnych, podczas których uczestnicy warsztatów mieli możliwość nabywać umiejętność w terenie, rozmawiając z lokalną społecznością.

W sumie udało się przeszkolić 17 osób w trakcie 36 godzin szkoleniowych.
Szkolenia dla pracowników biblioteki oraz przedstawicieli partnerów są częścią Zadania „Działajmy razem – wielkie rzeczy w małym mieście” ramach BLISKO – BIBLIOTEKA | LOKALNOŚĆ | INICJATYWY | SPOŁECZNOŚĆ | KOOPERACJA | ODDOLNOŚĆ, którego operatorem jest Narodowe Centrum Kultury.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025
Młodzi dbają o ziemię. Plastyczne dzieła z recykli...
Kilkanaście osób podejrzanych o rozboje i handel n...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 28 czerwca 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.