Tuliszków: Biblioteka w nowoczesnym budynku zachwyca i inspiruje

Biblioteka Tuliszków

-Biblioteka, jako instytucja kultury powinna realizować te cele, które wpływają na stan intelektu w danej społeczności. Wierzymy w to, że właśnie w relacjach międzyludzkich budują się te wartości, które pozwalają nam godnie i dobrze przeżyć życie- mówiła dyrektor Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Tuliszkowie Renata Chorążewska podczas uroczystego otwarcia nowej siedziby, które odbyło się w środę, 30 czerwca.

Historii słów kilka
W momencie założenia biblioteki w roku 1946 księgozbiór stanowiły dary od mieszkańców miasta. Liczył on wówczas 800 woluminów, zaś do biblioteki należało początkowo 60 czytelników. Wówczas biblioteka miała siedzibę w lokalu biurowym Miejskiej Rady Narodowej w Tuliszkowie. W 1952 roku prezydium zdecydowało o przeniesieniu siedziby biblioteki do lokalu wynajętego od Wincentego Piwońskiego. Tam funkcjonowała do 1979 roku. Pomieszczenie nie spełniało jednak warunków niezbędnych do prowadzenia działalności i wykonywania podstawowych zadań biblioteki. W 1979 roku doszło do uroczystego otwarcia nowej siedziby przy Placu Wolności 3.

W wyniku rozbudowy budynku po byłym dworcu autobusowym z wykorzystaniem środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 udało się zrealizować plan oddania do użytku pomieszczeń przeznaczonych na nowy lokal dla biblioteki.

Dzisiaj księgozbiór biblioteki liczy ponad 14 tysięcy książek, zaś wraz z księgozbiorami dwóch filii w Piętnie i Grzymiszewie, działających pod auspicjami Miejsko- Gminnej Biblioteki Publicznej w Tuliszkowie, to ponad dwudziestoośmiotysięczne zaplecze literackie.

Początkowo dyrektorem książnicy była Helena Szymczak, następnie jej obowiązki przejęła Danuta Jesiołkiewicz, po niej natomiast Halina Lędzka. Obecnie funkcję tę sprawuje Renata Chorążewska. Wszystkie poprzedniczki obecnej pani dyrektor otrzymały podziękowania oraz kwiaty za swoją działalność i wkład w bibliotekę.

A dzisiaj…
Biblioteka działa w prężnie i wciąż rozwija swoją działalność. Do kalendarza imprez zaliczyć można Ferie z Kulturą, Coolturalne Wakacje, Narodowe Czytanie, Czytanie pod drzewami, współorganizacja Dnia Dziecka, Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy czy Dni Tuliszkowa. Liczne konkursy, kampanie oraz współpraca z wieloma instytucjami nadaje bibliotece jeszcze większej atrakcyjności.

Do biblioteki zawitali między innymi Wanda Chotomska, Marcin Pałasz, Wiesław Drabik, Michał Rusinek, Joanna Olech czy Ewa Nowak. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna wzięła udział w różnych projektach między innymi „Program Kraszewski dla Bibliotek” czy grant z programu Działaj Lokalnie Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Od wielu lat książki pozyskiwane są w ramach programu „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych” finansowanych przez Bibliotekę Narodową. Przy tuliszkowskiej bibliotece funkcjonuje także Koło Przyjaciół Biblioteki.
Przystanek Biblioteka

- Jest to niezwykła chwila, bowiem nieczęsto zdarza się, aby instytucja kultury, jaką jest biblioteka, świętowała swoje otwarcie w nowoczesnym, zachwycającym swoją architekturą budynku - mówiła dyrektor Renata Chorążewska podczas oficjalnego otwarcia budynku biblioteki.

Przystanek Biblioteka
W uroczystości udział wzięli marszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski, dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich Izabela Mroczek, burmistrz Tuliszkowa Krzysztof Roman, ksiądz prałat Stanisław Nowak, skarbnik gminy i miasta Tuliszków Anna Nawrocka, a także dyrektorzy bibliotek z powiatu tureckiego, dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych z terenu gminy, dyrektorzy szkół i przedszkoli, emerytowani pracownicy Miejsko- Gminnej Biblioteki Publicznej w Tuliszkowie, kierownicy referatu Urzędu Gminy i Miasta w Tuliszkowie, członkowie uczestników Trzeciego Wieku w Tuliszkowie oraz czytelnicy.

- Są tu zrealizowane różne pomysły różnych ludzi, które udało nam się zrealizować ze środków naszych, środków zewnętrznych, ale przede wszystkim stworzyć takie środowisko, taką atmosferę, żebyście się chcieli tutaj wszyscy znaleźć i korzystać z tego obiektu– mówił burmistrz Krzysztof Roman.

Gratulacje i szczere życzenia przekazali wszyscy obecni na uroczystości goście. Również Renata Chorążewska podziękowała wszystkim za przybycie oraz pomoc w rozwoju.

-Bardzo się cieszmy, że środki z Unii Europejskiej zmieniają rzeczywistość, tak jak tutaj w Tuliszkowie. W sposób znaczący wpływają na to, że poprawia się infrastruktura w różnym zakresie- mówił wicemarszałek Krzysztof Grabowski dodając, że środki z programu rozwoju obszarów wiejskich, a więc na działania w mniejszych miejscowościach, są dobrze spożytkowane, a dla Wielkopolski uzyskano już 2 mln euro.

Jak mówiła dyrektor Chorążewska szczególną rolę spełnia Biblioteka Powiatowa w Turku na czele z dyrektorką Urszulą Szczęsną, która jest nieocenionym doradcą i osobą, która zawsze służy pomocą. Właśnie do niej skierowane zostały szczególne podziękowania i wręczony bukiet kwiatów.

Uroczystość zakończyły występy młodych czytelniczek – Julki Chorążewskiej, Amelii Kałużnej oraz Kaliny Zielińskiej. Chętni mogli również zwiedzić bibliotekę oraz skosztować słodkości.

Modnie i wygodnie, czyli sztuka wyboru karniszy i ...
Śmiertelny wypadek na drodze wojewódzkiej. Nie żyj...

Podobne wpisy

 

Komentarze 5

Gość - OBYWATEL w czwartek, 08 lipca 2021 09:35

A GDZIE MASECZKI ???!!!

A GDZIE MASECZKI ???!!!
Gość - ,-,- w piątek, 02 lipca 2021 16:46

Ciekawe czy zaprosili Burmistrza Ciesielskiego, twórcę tego obiektu ?

Ciekawe czy zaprosili Burmistrza Ciesielskiego, twórcę tego obiektu ?
Gość - witek w sobota, 03 lipca 2021 12:31

Odezwała się wazelina

Odezwała się wazelina :D
Gość - Antek w piątek, 02 lipca 2021 20:19

Nie bylo go widac

Nie bylo go widac
Gość - lokalna wredota w piątek, 02 lipca 2021 17:11

Jeżeli nie to znak ,że pleban jest ważniejszy w Tuliszkowie.

Jeżeli nie to znak ,że pleban jest ważniejszy w Tuliszkowie.
Gość
środa, 27 października 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.