Turek: Wielka przygoda artysty i miasta, czyli premiera filmu o turkowskiej polichromii

premiera filmu o jozefie mehofferze

„Polichromia turkowska – wielkość talentu Józefa Mehoffera” to filmowy zapis zapis wielkiej przygody artysty Mehoffera z Turkiem. Premiera miała miejsce w czwartkowy wieczór (5 grudnia) w Kinie „Tur”.

Efektem związku mistrza Mehoffera z Turkiem jest m.in. polichromia, olejne obrazy sztalugowe prezentujące stacje Męki Pańskiej, obrazy ołtarzowe, osiem witraży. Film, na premierze którego pojawili się jego twórcy, aktorzy, władze miasta, ale też mieszkańcy, opowiada również o powojennych losach witraży, z których jeden został wykonany w Krakowskich Zakładach Witrażów S.G. Żeleński jeszcze przed wybuchem II wojny światowej.

Na ekranie, poza aktorami – odtwórcami ról Józefa Mehoffera (w tej roli Andrzej Hamera), żony Mehoffera - Jadwigi (Katarzyna Nowak-Podemska) i ks. Józefa Florczaka (granego przez Michała Bidzińskiego) zobaczyć można także Bartosza Stachowiaka – dyrektora Muzeum Miasta Turku, prof. Dariusza Markowskiego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, ks. prałata Marka Kasika –proboszcza parafii NSPJ w Turku, prof. Teresę Grzybkowską– historyka sztuki, Piotra Ostrowskiego z Krakowskich Zakładów Witrażów S.G. Żeleński, a także Annę i Ewę Mehoffer – wnuczki artysty oraz burmistrza Romualda Antosika. Zdjęcia do filmu zrealizowano we wnętrzu turkowskiego kościoła, w Muzeum Miasta Turku, w Krakowie i w innych miastach związanych z twórczością artysty (np. w Paryżu).

Producentem filmu jest PFS PalFilmStudio Sp. z o.o. z Warszawy. Scenarzystą i reżyserem został Krzysztof Paluszyński, za muzykę odpowiada Marcin Sady, zaś realizatorem zdjęć jest Mirosław Kubiak.

Kawęczyn: Mieszkaniec gminy zabiera głos w sprawie...
Kierowco uważaj! Od dziś nowe przepisy

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
środa, 26 luty 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.