Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Turkowianie czytali „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego

Narodowe Czytanie Zeromski

Akcja Narodowego Czytania organizowana jest od 2012 roku. Od tego czasu w wielu polskich miastach przytaczane są fragmenty dzieł znanych autorów. Również dzisiaj, tj. 9 września na Placu Wojska Polskiego w Turku mieszkańcy mieli okazję uczestniczyć w corocznej inicjatywie.

Był Mickiewicz, Fredro, Sienkiewicz czy Wyspiański. Tym razem mieliśmy okazję delektować się utworem „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

Dzieła wybitnego, polskiego mistrza większość z nas zna ze szkoły. Stefan Żeromski był prozaikiem, dramaturgiem, publicystą i działaczem społecznym. Był to jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy przełomu XIX i XX wieku. Stefan Żeromski jest autorem takich utworów, jak choćby „Syzyfowe prace”, „Ludzie bezdomni” czy „Popioły”.

Stefan Żeromski pochodził ze zubożałej rodziny szlacheckiej. Był uczniem gimnazjum w Kielcach. Działał w tajnych kołach młodzieżowych. Od 1919 przebywał w Warszawie, gdzie zamieszkał między innymi na zamku królewskim. Często w swych utworach piętnował niesprawiedliwość społeczną opowiadając się za potrzebą walki z krzywdą i cierpieniem. W tekstach wiele nawiązywał do wolności i niepodległości kraju. Zaliczany jest do najważniejszych pisarzy XX- lecia międzywojennego. Zmarł 20 listopada 1925 roku.

Fragmenty dzieła „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego mieliśmy okazję usłyszeć w Turku w ramach kolejnej już akcji Narodowego Czytania. Powieść opowiada o losach Cezarego Baryki i powstała jako wyraz zaniepokojenia pisarza zaangażowanego w życie społeczną i polityczne niepodległej polski.
 
Po jesienne trendy do galerii Karuzela!
Małgorzata Wojtasik: Skarga na Burmistrza Miasta T...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 21 maja 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.