Turkowskie dzieło Mehoffera w filmie

Turkowskie dzieło Mehoffera w filmie

Od kilkunastu dni w Turku kręcone są sceny do filmu „Polichromia turkowska – wielkość talentu Józefa Mehoffera”. Będzie to 45-minutowy film dokumentalny, które emisja zaplanowana została w telewizji ogólnopolskiej i na płytach DVD.

Producentem filmu jest PFS PalFilmStudio Sp. z o.o. z Warszawy. Scenarzystą i reżyserem został Krzysztof Paluszyński, za muzykę odpowiada Marcin Sady, zaś realizatorem zdjęć jest Mirosław Kubiak. W roli głównej, tj. Józefa Mehoffera, występuje Andrzej Hamera.

„Polichromia turkowska – wielkość talentu Józefa Mehoffera” to produkcja, której celem jest pokazanie historii powstania oraz piękna polichromii i witraży w kościele Najświętszego SPJ w Turku. Film ma również przybliżyć widzom postać Józefa Mehoffera oraz Jego związki z naszym miastem. Dokument będzie zatem historią wielkiej przygody artysty z Turkiem, w efekcie której powstały m.in. polichromia, olejne obrazy sztalugowe prezentujące stacje Męki Pańskiej, obrazy ołtarzowe, osiem witraży. Będzie mowa o powojennych losach witraży, z których jeden został wykonany w Krakowskich Zakładach Witrażów S.G. Żeleński jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. Na ekranie, poza aktorami – odtwórcami ról Józefa Mehoffera i ks. Józefa Florczaka, zobaczymy także wypowiedzi: Bartosza Stachowiaka – dyrektora Muzeum Miasta Turku, prof. Dariusza Markowskiego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, ks. prałata Marka Kasika –proboszcza parafii NSPJ w Turku, prof. Teresy Grzybkowskiej – historyka sztuki, Piotra Ostrowskiego z Krakowskich Zakładów Witrażów S.G. Żeleński, Anny i Ewy Mehoffer – wnuczek artysty oraz Burmistrza Turku.

Zdjęcia do filmu realizowane będą w kościele w Turku, w Muzeum Miasta Turku, w Krakowie i w innych miastach związanych z twórczością artysty (np. w Paryżu). Wykorzystane zostaną także materiały archiwalne, jak np. bogata korespondencja Mehoffera z ks. Florczakiem, dokumenty, zdjęcia, oryginały prac artysty będące w zasobach Muzeum Miasta Turku i Muzeum Narodowego w Krakowie.

Premiera filmu odbędzie się w naszym mieście, zatem turkowianie będą mieli okazję jako pierwsi zobaczyć film dokumentalny o artyście, którego największe dzieło powstało właśnie w Turku.

 

Kącik profilaktyka: Uwaga na portale randkowe
Zdrowie jest w twoich rękach

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 25 luty 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.