Wideo: Trzy historie o mieście spod ziemi, czyli nowa książka Makarego Górzyńskiego

Makary Górzyński

W nowej, świetnie ilustrowanej i atrakcyjnie wydanej książce Makary Górzyński – historyk, autor Zabytków miasta Turku i powiatu tureckiego – powraca do Turku, odsłaniając mnóstwo nieznanych dotąd faktów z trudnych dziejów miasta. W Trzech historiach... autor wciela się w rolę historyka politycznych dziejów przestrzeni małego polskiego miasteczka w okresie międzywojennym, okupacji hitlerowskiej i pierwszych piętnastu lat po II wojnie światowej.

Analizując architekturę i urbanistykę w rękach polityków i ideologów, Górzyński oferuje nowe interpretacje dziejów polskich miast w I połowie XX wieku, kiedy dominującym narzędziem ich kształtowania stawały się centralne plany gospodarcze i urbanistyczne – i obsesje planistów, a także zbrodnicze ideologie. Turek staje się tu laboratorium polskiej nowoczesności i jest punktem odniesienia dla wielu innych, nienapisanych jeszcze historii polskich miast i miasteczek w erze totalitaryzmów i wojen. Książka stanowi zaproszenie do refleksji nad własnymi dziejami rodzinnymi i naszą miejską przyszłością.
 
Książkę można nabyć:
- u Wydawcy – Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, Plac św. Józefa 2-4, Kalisz, a także – wysyłkowo w całym kraju: www.ktpn.org
- w Muzeum Miasta Turku im. J. Mehoffera w Turku, Plac Wojska Polskiego 1 – Turek (punkt informacji turystycznej)
 
Makary Górzyński (ur. 1988 w Warszawie), historyk architektury, popularyzator wiedzy o zabytkach. Doktorat (2019) z zakresu nauk o sztuce na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego poświęcił architekturze i urbanistyce Kalisza przełomu XIX-XX wieku. Pracuje w Instytucie Interdyscyplinarnych Badań Historycznych Akademii Kaliskiej im.
Prezydenta S. Wojciechowskiego. Badacz historii architektury i urbanistyki zaboru rosyjskiego w kontekście społecznym, kulturowym i politycznym, organizator konferencji, wykładowca i popularyzator nauki. Do jego głównych zainteresowań należą problemy politycznego używania architektury i planowania przestrzennego. Autor m.in. trzytomowego
cyklu książkowego „Zabytki miasta Turku i powiatu tureckiego” (Turek 2009, 2014), monografii dziewiętnastowiecznego ratusza (2014), teatru (2017) i parku (2019) kaliskiego, albumu o historii pałacu w Kościelcu Kolskim, a także licznych artykułów naukowych o architekturze Częstochowy, Warszawy czy Kalisza oraz wydawnictw turystycznych.
Absolwent Collegium Invisibile, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki i Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.
 
Uczniowie ze Słowacji SPŠE Adlerka na praktykach w...
Tuliszków: Nikola Kulig w finale konkursu Miss Pol...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 05 marca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.