Władysławów: Dzieje małej ojczyzny, czyli historia gminy na papier przelana

Promocja książki Piotra Szewczyńskiego

O dziejach gminy Władysławów w swojej książce opowiedział Piotr Szewczyński. Historyk, wieloletni samorządowiec powiatu tureckiego przekazał mieszkańcom to, co cenne. Przedstawił skrupulatnie dzieje gminy opierając się między innymi na materiałach źródłowych, wynikach badań archeologicznych, czy też wiedzy samych mieszkańców.

W piątek, 9 sierpnia odbyło się spotkanie podczas którego autor książki „Zarys dziejów Gminy Władysławów” opowiedział jak powstawała publikacja, pokazał istotne materiały, które z różnych względów się w niej nie znalazły i podziękował wszystkim zaangażowanym w projekt.

„Moją ambicją było zamieszczenie obszernego materiału źródłowego, aby uważny czytelnik mógł naszą historię lokalną obcować na wielu płaszczyznach odkrywając na nowo meandry przeszłości”- pisze we wstępie Piotr Szewczyński.

Książka rozpoczyna się od przedstawienia historii czasów najdawniejszych, a tematykę opisową zakończono na latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy w gminie zakończył się okres przedindustrialny.

„Dzieje małych ojczyzn mają już swoją bogatą bibliografię, a niemal każde miasto powiatowe i znaczna część gmin, posiada własną monografię. Na fali lokalnego patriotyzmu, tworzą je na ogół miejscowi pasjonaci, historycy, społecznicy…Właśnie na takiej zasadzie, powstała książka Piotra Szewczyńskiego „Zarys dziejów gminy Władysławów”. Jest to pierwsza tak obszerna i tak ambitna praca popularnonaukowa dotycząca tej gminy. Będzie ona na długie lata, stanowiła kompendium wiedzy o Władysławowie. Będą po nią często sięgali uczniowie, samorządowcy, działacze społeczni, wszyscy zainteresowani dziejami gminy. Zachęci ich do tego zarówno treść książki, jak i jej forma…”- tak o niedawno wydanej książce Piotra Szewczyńskiego pisał prof.dr hab. Andrzej Piasecki.

Należy nadmienić, że w ramach projektu powstała nie tylko publikacja „Zarys dziejów Gminy Władysławów”, ale również za kwotę blisko 14 tys.zł odrestaurowano cmentarz żydowski.

Podczas spotkania podziękowano wszystkim, którzy poświęcili swój czas na realizację projektu, w tym członkom Stowarzyszenia Przyjaciele Ziemi Władysławowskiej oraz rodzinie. A autor książki swoim córkom pracę tę poświęcił…

 

Nowi „Terytorialsi” w 12 WBOT
Tuliszków: Siła i bystry umysł, czyli trening z mi...

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - Anonim w środa, 28 sierpnia 2019 10:30

Można tą książkę jakoś nabyć?

Można tą książkę jakoś nabyć?
Gość
niedziela, 26 marca 2023

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.