Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Wideo: Przeżyła piekło obozu i cudem ocalała. Historia Felli Tobiak

Historia Felli Tobiak

Historia Felli Zippory Tobias - jedynej Żydówki z Władysławowa, która cudem przeżyła piekło II wojny światowej to gotowy materiał na film. O jej losach pierwszy raz w Polsce opowiedział syn Shlomo, a także córka Józefa i Aleksandry Błaszkowskich, którzy przed laty ocalili życie Felli.

Fella Tobiak to dawna mieszkanka Władysławowa, która jako jedyna przeżyła getto i uciekła z obozu w Poznaniu. Pieszo wędrowała do domu, po drodze długo szukając bezpiecznego schronienia. Przygarnęła ją rodzina Błaszkowskich z Milejewa w powiecie słupeckim. To u nich ukrywała się przez dwa i pół roku, aż do zakończenia wojny. Gdy Fella poznała swojego męża, mieszkającego w Turku Meira Zomera wyjechała do Izraela i nigdy już nie wróciła do Polski.

Dzięki staraniom Marcina Boczka, mieszkańca gminy Władysławów potomkowie obu rodzin mogli się spotkać i opowiedzieć o wydarzeniach, które połączyły ich losy na zawsze.

Wideo: Goście bawili się na weselu Marysi i Franka
Władysławów: Podróż przez pontyfikat papieża Polak...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
czwartek, 13 czerwca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.