Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Wspomnienia Tadeusza Miłobędzkiego- Nowa książka o dziejach Turku XIX wieku

Wspomnienia

Przygotowana do druku przez Makarego Górzyńskiego oraz Wojciecha Głowackiego książka o Turku w XIX wieku jest już dostępna. Nabyć ją można między innymi w Muzeum Miasta Turku im Józefa Mehoffera.

Nakładem Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk ukazały się wspomnienia wybitnego chemika prof. Tadeusza Miłobędzkiego (1873-1959), rektora Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie w okresie międzywojennym.

Prof. Miłobędzki urodził się w Kole, a wychował w Turku końca XIX wieku, zaś do szkoły średniej uczęszczał w ówczesnej stolicy prowincji – Kaliszu. O wszystkich tych miastach Autor barwnie i obszernie pisze w swoich wspomnieniach, odtwarzając przed nami nieistniejący już świat: kolory, blaski i cienie życia na prowincji Królestwa Polskiego pod koniec XIX stulecia. O dawnym Turku opowiada ze swadą, wspomina miejsca, ludzi, relacje społeczne panujące w powiatowym miasteczku, w którym jego ojciec – Ignacy Jakub Miłobędzki – był inżynierem-architektem powiatu.

Prof. Miłobędzki przywołuje wiele znanych postaci turkowskiego życia społecznego z tamtych lat, ale wymienia też i opisuje sporo zupełnie nieznanych faktów. Autor wspomnień zabiera nas w świat swojego dzieciństwa i opowiada też bardzo obszernie o codzienności szlachecko-inteligenckiej rodziny żyjącej w guberni kaliskiej, w Turku i okolicach (m.in. w Przykonie czy Kawęczynie). Dodatkowym walorem książki jest fakt, że znajdziemy w niej porównania Turku i Koła, a miłośniczki i miłośnicy literatury historycznej znajdą w niej wiele ciekawych ilustracji, w tym publikowanych po raz pierwszy, unikatowych fotografii z XIX wieku.

 422640723 895855282282603 2374037222840147441 n

Powiatowy Koordynator ds. zdrowia psychicznego
Władysławów: PiS odkrywa wyborcze karty. Elżbieta ...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 18 czerwca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.