Znaleźli wspólny język między regałami czyli Noc Bibliotek po turkowsku

Noc Bibliotek

5 października ponad 1700 bibliotek w całej Polsce zaprosiło swoich czytelników na wieczorno-nocne wydarzenia w ramach Nocy Bibliotek. Wśród nich znalazła się także Miejska Biblioteka Publiczna w Turku, która przygotowała szereg atrakcji, zarówno dla małych jak u dla dużych mieszkańców miasta.

Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania – ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęcająca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji. Tegorocznej akcji przyświecało hasło „Znajdźmy wspólny język”.

Podobnie jak w latach ubiegłych, również i turkowska biblioteka przyłączyła się do wielkiego nocnego świętowania. Na osoby, które zdecydowały się spędzić sobotni wieczór między regałami czekał cały szereg atrakcji. Tuż po godzinie 18.00 rozpoczęło się spotkanie z człowiekiem legendą, wieloletnim autorem, realizatorem i prowadzącym program telewizyjny „Magazyn kryminalny 997”. Wraz z Michałem Fajbusiewiczem do Turku przyjechała, goszcząca już w turkowskiej instytucji, dziennikarka Magda Omilianowicz. Zaproszeni goście opowiadali o wydanej niedawno książce „Fajbus. 997 przypadków z życia”.

W trakcie spotkania odbyło się także wręczenie nagród laureatom konkursu fotograficznego „Alternatywna okładka” oraz Czytelnikom Roku.

w tym samym czasie w Piwnicy Talentów rozpoczęły się szalone zabawy z animatorką Bajanką, która wprowadziła zebrane dzieci do świata, uwielbianej przez najmłodszych, Kici Koci. Było zabawnie i kolorowo. Dzieci chętnie uczestniczyły w przygotowanych zadaniach, a także miały możliwość zrobić sobie zdjęcie ze swoja ulubioną bohaterką.
Podczas turkowskiej odsłony Nocy Bibliotek, po raz pierwszy w naszym mieście, zorganizowana została Żywa Biblioteka, projekt polegający na możliwości wypożyczenia tzw. „żywych książek“, czyli osób z grup postrzeganych stereotypowo, w celu rozmowy z nimi o ich życiu i zadawaniu pytań na dowolny temat. Wydarzenie miało konwencję biblioteki, w której „książkami“ byli ludzie z różnych grup obarczonych stereotypami. „Czytelnicy“ „wypożyczali“ je i chętnie rozmawiali z nimi na przeróżne tematy. Nad całością wydarzenia czuwali „bibliotekarze“. Wśród turkowskich „żywych książek” znalazły się takie „tytuły” jak „Rodzic dziecka niepełnosprawnego”, „Osoba chora na łysienie plackowate”, „Osoba niepełnosprawna ruchowo”, „Obcokrajowiec”, „Osoba biseksualna”., „Wegetarianin”, „Rodzic dziecka adoptowanego”.

Podczas tegorocznej Nocy Bibliotek można było także zobaczyć dwa filmy - polską produkcję „Ciemno, prawie noc” na podstawie książki Joanny Bator oraz przeznaczony dla młodszej widowni film „Ptyś i Bill”, będącym adaptacją komiksu o tym samym tytule.

Ponadto w holu biblioteki rozłożone były stoiska warsztatowe, na których między innymi, można było wykonać własną torbę lub jesienną zakładkę.
Anna Majda: Co może uratować chorych Polaków?
Tuliszków: Jesienny Turniej Judo w Poznaniu

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
środa, 01 grudnia 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.